İstanbuş Yeni Havalimanı açıldı. Yeni Havalimanından son görüntüler

İstanbuş Yeni Havalimanı açıldı. Yeni Havalimanından son görüntüler

İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldı ve ilk uçaklar uçmaya inmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projelerinden olan İstanbul Yeni Havalimanı, bugün 29 Ekim Cumhuriyet bayramında görkemli bir törenle açıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açılışı yaptığı törende dünya ülkelerinden birçok devlet başkanı ve bakanlar katıldı.

İstanbul’un 3. Havalimanı bugün açılış heyecanı içerisindeydi. Dünyanın en büyük Havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar yapıldı.

Yeni Havalimanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eliyle açıldı

5 yıl süren çalışmalar sonunda ilk fazın açılışını yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim tarihine ytişmesi için çok önemsemişt. Ve 29 Ekim Caumhuriyet resepsiyonunu ‘Zafer Anıtı’ olarak adlandırdığı İstanbul Yeni Havalimanında yapma kararı aldı.

İstanbul Yeni Havalimanı dünyanın en büyüğü olacak ve rakipleri gerisinde kalacak

İstanbul Yeni Havalimanı,  havacılık sektöründe Dünya’nın en büyük Havalimanı olarak rakiplerini geride bırakıyor. 29 Ekim’de ilk fazı açılan İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm fazları devraya girdiğinde yıllık yolcu kapasitesi olarak 200 milyon yolcuya hizmet verecek. En yakın rakibi olan ve yılda 125 milyon yolcuya hizmet veren Dubai Havalimanına fark atıyor. Yüz ölçümü olarak ise 76.5 milyon metrekarelik büyüklüğüyle en yakın rakibinin tam 2 katı büyüklükte olduğu görülüyor.

İstanbul Yeni Havalimanı ilk fazı 5 yılda tamamlandı

Dünya havacılık tarihinde gelmiş geçmiş en büyük havalimanı olarak bugün hizmete başlayan İstanbul Yeni Havalimanı tam 5 yılda inşaa edildi. Gelin İstanbul Yeni Havalimanının özelliklerine bakalım;

İşte rakamlarla İstanbul Yeni havalimanı:

 • Proje inşaatı maliyeti KDV dahil 26 milyar 140 milyon euro. Limak, Kolin, Cengiz, Mapa ve Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından 7 ekim 2013’te kurulan İGA A.Ş. (İstanbul Grand Airport) tarafından inşa ediliyor.
 • İstanbul Yeni havalimanı 76.5 milyon metrekarelik bir arazi üzerinde kuruluyor.
 • 29 ekim’de açıldı. ilk etabın yatırım maliyeti 6 milyar euro.
 • İlk etap yıllık 90 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. Havalimanı tamamen bitirildiğinde yıllık yolcu kapasitesi 200 milyona çıkacak.
 • Proje bittiğinde 6 bağımsız pistte günde 2 bin uçak iniş ve kalkış yapabilecek.
 • 350’den fazla destinasyona uçuşun gerçekleştirileceği havalimanında 250 havayolu şirketi hizmet verecek.
 • Tek çatıda toplam 1.3 milyon metrekarelik terminaliyle dünyanın en büyük terminal binasına sahip olacak.
 • Yerli ve yabancı 250’nin üzerinde mimar ve 500’den fazla mühendis ile birlikte ilk etapta 10 bin kişi çalıştı.
 • 70 bin araç kapasiteli kapalı ve açık otopark alanları olacak.
 • Yeni havalimanında yer radarları kullanılacak, hareketlilik 2,5 kilometreden başlayarak tespit edilecek.
 • Terminal ve otopark alanlarında 9 bin güvenlik kamerasına 8 kusurlu hareket tanımlaması yüklendi.
 • İGA; yıllık KDV dahil 1,1 milyar EUro olmak üzere, 25 yılda KDV dahil 26 milyar euro kira ödeyecek, devlet tek kuruş harcamadan kasasına 25 yılda KDV’si ile birlikte 176 milyar liradan fazla para girecek.
 • Plaka tanıma sistemi kuruldu, yüz tanıma sistemi için gerekli olan alt yapı da kuruldu.