Tapu harcı indirimi süresinde uzatma yapılacak mı?

Tapu harcı indirimi süresinde uzatma yapılacak mı?

2018 Mayıs ayında gayrimenkul sektörünün cankanması için konut ve iş yeri devir işlemlerinde indirim yapıldı. İndirimde son gün 31 Ekim 2018 tarihi verildi. Peki, tapu harcı indirimi süresinde uzatma yapılacak mı?

Konut, işyeri, arsa ve arazilerin alım satım işlemlerinde tapu dairelerinde gerçekleşiyor. Alıcı ve satıcının anlaşma sağladığı miktardan tapu harçları ve tapu döner sermaye bedelleri ödeniyor. Tapu harcı gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 tahsil ediliyor.  Söz konusu harç oranlarında Mayıs 2018’de gayrimenkul sektörünün desteklenmesi amacıyla konut ve iş yeri devir işlemlerinde indirim yapıldı. Binde 20 olan harç binde 15’e indirildi. Ancak indirim kapsamında arsa ve araziler dahil edilmedi.

Tapu harcı indirimi için son tarik 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Tapu harcı indirimi için son 5 gün kaldı. Araya hafta sonu ve resmi tatilin de girmesi nedeniyle vatandaşlar yalnız 30 ve 31 Ekim’de indirimli tapu harçlarından yararlanabilecek.

Tapu harcı indirimi süresi devam edecek mi?

31 Ekim 2018 tarihinde bitecek olan tapu harcı indirimi için devam etmesine yönelik hem sektörün hem de vatandaşların birçok talebi var.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu hakkında, “O konu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetki alanında. Bu konuda yeni adım atılır mı bilemiyoruz. Ama biz sürenin uzatılmasına sıcak bakıyoruz, sektörün böyle bir ihtiyacı var” şeklinde konuştı.

Herhangi bir uzatma kararı alınmaması halinde tapu harcı indirimi ay sonunda bitecek. 1 Kasım itibari ile konut ve işyerleri için eski oranlar uygulanacak. 31 Ekim akşamına kadar 300 bin liralık bir ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL ödenecek. 1 Kasım itibari ile bu bedel 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere 12 bin TL’ye çıkacak.

Yeni indirim uygulaması geliyor

31 Ekim 2018 tarihten itibaren yeni bir düzenlemenin getirilmesi bekleniyor. Yeni düzenlemede sadece gayrimenkulün ilk satışlarda geçerli olacak şekilde binde 15 oranında tapu harcı uygulanacak. İkinci el gayrimenkul satışlarında tapu harcı kalıcı olarak binde 20’ye çekilecek.