Kocaeli metrosu için temel atıldı

Kocaeli metrosu için temel atıldı

Kocaeli Belediyesi tarafından 5 milyar liralık yatırım bedeli ile hayata geçirilecek metro hattı için ilk etabını oluşturacak olan Gebze OSB-Darıca Sahil hattının temeli TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla törenle atıldı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık, İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Cemil Yaman, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve ilçe belediye başkanları ile vatandaşların katıldığı törenle; Kocaeli Belediyesi tarafından yapılacak olan metronun ilk etabını oluşturan, 15.6 kilometre uzunluğunda, 6.5 metre çapında 2 tünelden ve 12 istasyondan meydana gelecek olan Gebze OSB-Darıca Sahil arasındaki metro hattının temeli dün atıldı.

İki ana durak arasındaki ulaşımı 19 dakika olacak olan metro hattının 2022’de açılması planlanıyor. Kocaeli’de yapılacak metro çalışmalarının yaklaşık toplam maliyeti 5 milyar lira olması planlanıyor.