Gayrimenkulde devlet desteği 31 ekimde bitiyor

Gayrimenkulde devlet desteği 31 ekimde bitiyor

Türkiye‘de 2018’in son aylarında yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonucunda gayrimenkul işnaat sektörüde olumsuz etkilenmiş ve konut satışları durma noktasına gelmişti. Sektörü cankandırmak için hükümet çeşitli destekler sağlamıştı. Bu destekler konut ve iş yerlerinde yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8 ve tapu harçlarının ise yüzde 4’ten 3’e düşürülmesi şeklinde Devlet tarafından desteklerdi. Ve ayrıca bunun yanı sırada Emlak Konut GYO’nun başlattığı “Türkiye için Kazanç Vakti” kampanyası da 31 ekimde sona eriyor.

2018 Mayıs ayında hükümetin gayrimenkul sektörüne ve konut alıcılarına destek olmak amacıyla başlatılan ve yüzde 18 KDV oranının yüzde 8’e ve tapu alım harcının ise yüzde 4’ten 3’e geçici düşürülmesini öngören kararnamesi 31 ekim 2018’de sona erecek ve 1 kasımdan itibaren oranlar eski haline dönecek.

Emlak Konut GYO önderliğinde iştiraki olduğu toplam 32 projede başlayan ve sonrsında da GYODER, İNDER ve KONUTDER üyelerinin bir kısmının da destek verdiği yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinat, 10 yıl firma bünyesinde 0.98 vade farkı oranlarıyla taksitlendirme fırsatlarının sunulduğu “Türkiye için Kazanç Vakti” kampanyası da yine 31 ekimde sona erecek.

Konut, iş yeri almak isteyenlerin ellerini çabuk tutması lazım.

Sektör temsilcileri Devlet desteğine devam etmesi gerektiğini düşünüyor

Dövizin yükselmesinden dolayı yaşanan sıkıntılar ve yükselen faizler nedeniyle sektörde ciddi bir durgunluk olduğuna dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu devlete yük getirmeyecek teşvikler beklediklerini söyleyerek hiç evi olmayanlar için 150 metrekarenin altında ve değeri 250 bin lirayı geçmeyecek evlerde Kredi Garanti Fonu benzeri bir fon oluşturulmasını önerdi. Tellioğlu sektörün hareketlenmesi için KDV oranının yüzde 8 olarak devam etmesini, ilk defa satılan sıfır evlerde de tapu harçlarının tamamen kaldırılmasının sektöre çok katkısının olacağını söyledi.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan ise yaptığı açıklamada zaten sıkıntılı bir süreçte olan sektörün desteklerin kaldırılması ile daha da sıkıntılı bir duruma düşeceğini ifade etti. KDV oranını yüzde 8 olarak devam etmesinin ve tapu alım harcının daha da indirilerek yüzde 2’ye indirilmesini beklediklerini söyledi.