TOKİ’den dar gelirli emekliye 50 bin TL’ye konut

TOKİ’den dar gelirli emekliye 50 bin TL’ye konut

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı), ülkemizin birçok ilinde konut yapımına tüm hızıyla devam ediyor. Dar gelililerin konut sahibi olabilmesi için birçok fırsatlar sunan TOKİ, emeklilerin düşük bütçesine özel konutlar sunuyor. Emekliler için konutların fiyatı 50 bin TL’den başlıyor ve 20 yılda ödeme imkanı sunuluyor. TOKİ’nın emekliler için sunduğu uygun fiyatlı ve ödemeli kira öder gibi alınabilecek o konutlar.

Dar gelililerin dostu olan TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) emekliler için toplam 3 bin 930 konutunu satışa çıkardı. Türkiye’de 31 ilde inşa ettiği konutları özellikle dar gelirli emekli vatandaşlar için fırsatlarla sunuyor. Posta Gazetesi’ndeki habere göre, TOKİ evlerin taksidini bu gruptaki dar gelirli vatandaşların bütçesine uygun olarak 167 TL’den başlatıyor. 20 yıla kadar ödeme imkanı sunulan konutların fiyatları ise 50 bin TL’ye kadar iniyor.

Konut sahibi olmak için ikamet şartı

TOKİ’nin sunduğu bu fırsatlardan konut sahibi olabilmek için başvuran vatandaşları bazı şartlar bekliyor. Buna şartlara göre; alt gelir grubu projeleri için sözleşme imzalayanlar evlerini borçları bitene kadar devredemiyorlar. Ve satın alınan bu konutta, konutun ödeme borcu bitene kadar konutu alanın yada ailesinin ikamet etmesi gerekiyor. Bu konutta ikamet edilmediği tespit edildiği takdirde sözleşme de feshedilebiliyor.

Gelir hesabına göre

TOKİ’nin sunduğu projelerde 1+1’den, 4 +1’e kadar farklı konut seçeneklerinin yer aldığı projelere başvuru yapmak isteyenlerin mutlaka aylık hane halkı gelirinin, en fazla 4 bin 500 Türk Lirası olması gerekmektedir. TOKİ tarafından satışa sunulan bu konutlar için ise Halkbank yada ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmak yeterli oluyor. hangi bankaya başvuru yapılacağı ve diğer detaylar ise ‘444 86 54’ numaralı Alo  TOKİ  hattından öğrenilebiliyor.

İşte TOKİ’nin il il sunulan konut liste: