3. Havalimanının açılışı ertelendi mi?

İstanbul 3. Havalimanı yaklaşan büyük göçe hazırlık yapıyor. Açılışdan önce 9 bin kişi ve 10 uçakla 3 entegre deneme yapılarak havalimanı test edilecek. Yeni Havalimanı açılışının 1 Ocak’a ertelendiği söylentileri var.

Habertürk Gazetesi’nden Güntay Şimşek bugünkü köşesinde 3. Havalimanı için ”29 Ekim’de soft, 1 Ocak’ta büyük açılış” yazısını yayınladı. İşte, o yazısı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) ‘Büyük Göç’ olarak adlandırdığı Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na (İYH) taşınması 30 Aralık 2018’e kaydırılıyor. Böylece 1 Ocak 2019’da THY, tam donanımlı olarak İYH’dan uçuşlar yapmaya başlayacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’nı (İYH) büyük bir gayret ve yoğun çalışmayla açılışa hazırlayan İstanbul Grand Airport (İGA) 29 Ekim’de havalimanını hizmete açacak şekilde hazırlıklarına devam ediyor.

THY, havalimanının 29 Ekim’de açılışından, 30 Aralık’a kadar olan 2 aylık dönemde, kamuoyuna yanlış yansıdığı gibi 30 adet uçakla değil, 30 adet yurtiçi seferi gerçekleştirerek, ticari testler yapacak. Tespit edilen sorunları giderip, Türkiye ve yeni havalimanının prestijini helal getirecek hiçbir probleme mahal vermeyecek şekilde de 2 günlük ‘Büyük Göç’ 30 Aralık’ta başlayacak. Konuyla ilgili olarak resmi karar ise önümüzdeki hafta açıklanacak.