Forgot Password

Kiracılar artık 1 kira az ödeyecek

Kiracılar artık 1 kira az ödeyecek

Önümüzdeki 3 yıl boyunca yaılacak olan Yeni Ekonomi Programında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik olarak üç önemli başlık yer alıyor. 

Planlanan 3 yıl sürecek olan Yeni Ekonomi Programı’nda emlak sektörünü ilgilendiren önemli konular yer aldı.   Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş yaptığı haberde Yeni Ekonomi Programı ile taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanterleri toplanacak, tapu harçları ve emlak vergileri gerçek fiyatları üzerinden alınarak, kira artış oranına dair üst sınır, üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.

İstanbul Umum Emlak Komisyoncular Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, 2018’de üretici fiyat endeksinde yaşanan yükselişle kira artış oranlarında yüzde 19’a yaklaşıldığını ve bunla ilgili yapılacak düzenleme sonrasında vatandaşın lehine olacağını ifade etti.

Nizameddin Aşa, “2018 Haziran ayı ÜFE yüzde 19’a yaklaştı, TÜFE ise yüzde 12 oldu. ÜFE Vve TÜFE arasında yüzde 6’dan fazla bir fark oluştu. Ağustos ayında mal sahipleri ve kiracılar arasında sıkıntı yaşandı. Yapılan bu düzenleme kiracıların lehine olacak” dedi. Aşa, kira artışının ÜFE ile hesaplanmasının yaklaşık bir aylık kiranın cepte kalması anlamına geldiğini söyledi. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, taşınmaz değerleme sistemi konusunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışma yaptığını,  Ankara  Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin ise, kira artışına yönelik düzenlemenin vatandaşı koruyan bir adım olduğunu dile getirdi.

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*