İmar barışında artık yapı kayıt belgesine daha az para ödenecek

İmar barışında artık yapı kayıt belgesine daha az para ödenecek

geçmişte mevzuatlara aykırı inşa edilen yapılar için imar Barışına müracaat edip Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşlar artık daha az para ödeyecekler.

İmar Barışı başladığı dönemden bu zamana yeni başvuru yapacaklara sevindirici bir haber Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş’tan geldi. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinden gelen şmar barışı için yapı kayıt belgesi bedelinin hesaplanma şekli ile ilgili sorun ve öneri, talepleri 29 Ağustos 2018 Tarih ve 2018/742 Sayılı yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve 29.08.2018 Tarih ve 2018/743 Sayılı yazı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) iletmişti.

Güneş Gazetesi’nde çıkan habere göre, yapılan bu talepler olumlu olarak sonuçlandı. Yapı kayıt belgesi ile ilgli ilgili değişiklik yapıldı ve değişiklik 20 Eylül 2018 Tarihli ve 30.541 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiş oldu.

Konu ile ilgili konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, talep leri üzerine yapılan değişiklikle ilgili memnuniyetini dile getirerek, “İmar Barışı hayata geçtiği günden bu zamana konuya olumlu yaklaşmıştık. Odamız bu alanda toplantılar da yaptı. Geniş katılımlar oldu. Üyelerimiz, vatandaşlarımız çok ilgi gösterdi. Bu toplantılar sonunda talepler ortaya çıktı. Sıkıntıları dile getirdiler. Biz bunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, TOBB’a ilettik ve sonunda olumlu sonuç aldık. Daha önceki yönetmelikte örneğin 51 bin metre kare alan var bunun 50 bin metre karesi yasalara uygun yapılmış, bin metre karesi yasalara uygun değil. Yapı Kayıt Belgesi için ödenecek bedel 51 bin metre kare üzerinden hesaplanıyordu. Bizim talebimiz sonucu bu değişti, yasalaştı yeni yönetmelikle. Yeni hesaplamada sadece kaçak olan bin metre kare için ödeme yapacak. Yasal olan 50 bin metre kare için ödeme yapılmayacak. Üyemiz daha az ödeyecek. Üyelerimiz maddi bir yükten kurtuldu. Özellikle önceki yönetmelikle turizm sektörüne büyük bir maddi yük biniyordu. Yeni yönetmelik sektörü rahatlatacak. İmar barışı ile herkes kazanacak. Süreci mümkün olduğu kadar hızlı ve yakından takip ettik. Taleplerimiz karşılık buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Tevfik Altınay’a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bürokratlarımıza çok teşekkür ediyoruz bu önemli sonuç için” diye konuştu.