Yabancıya 250 bin Dolar’lık konuta vatandaşlık

Yabancıya 250 bin Dolar’lık konuta vatandaşlık

Türkiye’de yabancılara vatandaşlık verilmesi için gayrimenkul alana gereken asgari taşınmaz bedelin 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildiği açıklandı.

Resmi Gazete’nin bugün yayımlanan 106 sayılı kararla yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçmesi ile ilgili bazı düzenlemelerde değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, 2010 yılında yürürlüğe giren Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in yabancıların “istisnai olarak Türk vatandaşlığını” kazanmalarını düzenleyen 20’nci maddesinde değişikliğe gidildi. 

Sermaye miktarı da indirildi

Buna göre, Türkiye vatandaşlığına geçmek için öngörülen sabit sermaye miktarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara çekildi. Ayrıca Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi.

Yine vatandaşlığa hak kazanma şartları arasında bulunan en az 100 kişiye istihdam sağlama ifadesi de 50 kişi olarak değiştirildi. Vatandaşlığa geçme hakkı kazanmak için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.