Esenyurt’ta İmar Barışı ile temizlik

Esenyurt’ta İmar Barışı ile temizlik

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe Esenyurttaki imar durumuyla ilgili, “Geçmişi devletin çıkarmış olduğunu afla temizleyelim. Ve bundan sonra 1 santimetre yükseklik, 1 santimetre genişlik, 1 metreküp fazla hafriyat yok” dedi.

Alatepe: İlçede izinsiz bina yükseltme döneminin bitti.

Esenyurtluların binalarını yenilemesini istediklerini anlatan Alatepe, “Deprem kapımızda. Bunu sağlam yapsın. Bunda sıkıntı yok. Fakat imar 8 katlıysa 8 katlı yapacaksın. 8 katın üzerinde 1 santimetre yasak ama cidden yasak. Bunun tedbirini alıyoruz ve kesinlikle en ufak bir müsamahamız yok.” şeklinde konuştu.

Alatepe, emsal transferini bitirdiklerini aktararak, “Müteahhitlerle toplandığımda söyledim. Eski yapılarla ilgili 99 adımı biz atalım, bir adımı da siz atın. Burada kanun dairesinde devlet bir af getirdi. Benim de önümü açtı. Affa gidip yapı belgesiyle olay çözülüyor. Biz bunları temizleyelim. Bundan sonra ise 1 santimetre yükseklik, 1 santimetre genişlik, 1 metreküp fazla hafriyat yok. Varsa gereğini yapacağız” şeklinde konuştu.

‘Belediye binasıyla ilgili yeni proje’

Belediye binasıyla ilgili bir projelerinin olduğunu dile getiren Alatepe, şöyle devam etti:

“Şu anki belediye binamızı kat karşılığı bir üniversite veya hastaneye verelim. 6-7 bin öğrenci daha burada okusun. Biz de kat karşılığı aldığımız rakamla eski belediye binamızın yerine 4 katlı yatay mimarili bir bina yapalım. Biz de yatay mimaride rahatça çalışalım. İnşallah yakın zamanda bir noktaya geleceğiz. Bunu bu şekilde yapmak isteyen herkese kapımız açık. Yatay mimariye geçmiş belediye olacağız. İlçede düşünceler dikey olabilir ama bundan sonra gerçekler yatay.”