TOKİ Şanlıurfa’ya 537 konut yapacak

TOKİ Şanlıurfa’ya 537 konut yapacak

TOKİ, Şanlıurfa’nın Yeşildirek Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 537 konut inşa edilecek. Proje için ihale düzenlendi. İhaleyle 537 konutun yanı sıra 44 dükkân ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

TOKİ ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılan protokolle Yeşildirek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışması başlıyor.

İlk aşamada “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan taşınmaz ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan toplam 4,7 Ha büyüklüğündeki taşınmazların İdaremize devri gerçekleştirildi. Bu alanda 537 konut ve 44 dükkân inşa edilerek köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alandan hak sahiplerinin tasfiyesi planlandı.

Projede konutlar 104’ü 2+1, 205’i 3+1 ve 228’i ise 4+1 planında inşa edilecek.

Projeyle “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine dükkânları, parkı, peyzajı, spor ve oyun alanları ile çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. Cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.