Mehmet Özhaseki: Kaçak yapıya 1 yıl hapis

Mehmet Özhaseki: Kaçak yapıya 1 yıl hapis

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kaçak yapı kapsamı içinde yapı yapan, yaptıran, göz yumanlar için 1 yıl hapis cezası verileceğini bildirdi.

Bakan Mehmet Özhaseki, NTV haber kanalında ‘İmar Barışı’yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Vatandaşlarımız tarafından imar barışı başvuruları başladı. İlk günler vatandaşın ilgisi nasıl oldu? Başvuru var mı yoksa vatandaşlar sistemi anlama, öğrenme uğraşında mı?” sorusuna yönelik Özhaseki, ilk tahmin ettikleri rakamları yakaladıklarını söyledi.

“Doğru tespitler yaptık”

Doğru tespit yaptıklarını anlatan Özhaseki, “26,5 milyona yakın bağımsız birim var, imara aykırılık, mülkiyet ve başka sorunları olan bina sayısı da 15 milyona yakın. Çözüm hususunda doğru adım attık. İmar yasası, kentsel dönüşümü hızlandıracak yasalar da hazırdı ama seçim kararı nedeniyle geriye bırakıldı. Yapı Kayıt Belgesi’yle yola çıktık.” dedi.

Özhaseki, vatandaşların belediyelerle, devletle kavgalı olmaktan bıktığını söyleyerek, “Bütün bunları sona erdirecek yasa geldi ve müthiş bir memnuniyet var. İnternet ve il müdürlüklerine binlerce vatandaş geliyor. 3-4 gün oldu ve 270 bin bağımsız birim devletle barışmak için girişim yapmış durumda… İmar barışından gelecek geliri kentsel dönüşümde kullanacağız. Yılda 500 bin konut yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

“İmar barışı kaçak yapıya yol açabilir”

İmar barışının kaçak yapılara yol açabileceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Özhaseki, şu cevabı verdi:

“Haklılık payı var, yok diyemeyiz. Geriye dönük bakıldığında, çeşitli dönemlerde 13 tane imar affı çıkmış, böyle olunca partilerden eleştiri gelmiyor ama haliyle bir korku, tedirginlik yaşanıyor. Acaba bu gelen şey kötü yapılaşmanın önünü açar mı, hızlandırır mı diye düşünülüyor. Hayır bu olmaz. Bunun teminatı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği karardır. Yakın zamanda verilmiş olan kararda, imara aykırı yapı yapana, yaptırana, kamu hizmeti getiren kamu görevlilerine hapis cezası var. Eskiden çok uygulanmamış ama vatandaş Yargıtay’a müracaat etmiş, ‘hükmü erteleme için’ ama Yargıtay kabul etmemiş, yatmak zorundasın demiş. Yapan, yaptıran, göz yuman en az 1 sene hapis yatacak…”