Emlak Danışmanlığı nedir?

Emlak Danışmanlığı nedir?

Bu yazımızda sizlere, kurumsal emlak firmalarında çalışan gayrimenkul danışmanları hakkında bilgiler vereceğiz. Kurumsal sözcüğünden de anlayabileceğiniz üzere, gayrimenkul danışmanlıkları saygın ve büyük bir şirkete bağlı olan, eğitimli emlakçılık işi anlamına gelmektedir. Kurumsal emlakçılık ülkemize oranla yurt dışında daha çok gelişmiştir.

Kurumsal Emlak ile Klasik Emlakçılık arasındaki fark nedir?

Klasik emlak firması, sokak aralarında kiralanan bir dükkân ile kurulabilen ve daha çok tanıdık bazlı çalışmalar yapan küçük ve orta ölçekli sayılabilecek işletmelerdir. Bu işletmeler, genellikle ikinci iş olarak da yapılabildiği için çoğu zaman ciddiyetten uzak ve para kazanma odaklı merkezler haline gelmiştir. Elbette ki, her meslek dalında olduğu gibi, bu işi hakkaniyet kuralları çerçevesinde yapan emlakçılar da vardır. Onlara diyecek bir sözümüz bulunmuyor. Fakat klasik emlak ofisleri en çok şikâyet konusu olan firmalardır. Bu yönüyle müşteri memnuniyeti kazandırdığından dolayı kurumsal emlak sistemi, klasiğe göre çok ileri bir seviyededir.

Kurumsal Emlak sisteminde Gayrimenkul Danışmanı nasıl çalışır?

Bu sistemde gayrimenkul danışmanı olarak adlandırılan uzman kişiler, ihtiyacınıza en uygun konutu, arsayı veya benzeri gayrimenkulü tespit etmede size yardımcı olurlar. Ekonomik koşullar nelerdir? En çok kaç taksitle bir gayrimenkul satın almalısınız? Ödeyebileceğiniz veya ödeyemeyeceğiniz konut planları nelerdir? Bu gibi soruların cevaplarını klasik bir emlak ofisinde elde edemeyebilirsiniz. Fakat bu ve daha fazlası için emlak konusunda profesyonel eğitim almış kişilere danışarak en doğru kararı verebilirsiniz.

Kurumsal Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlığı neden daha avantajlı?

Çünkü sokak arasındaki bir emlakçı size uzman bir gayrimenkul danışmanının sunacağı hizmeti asla sunamaz ve yerel temelde kalır. Kurumsal bir emlak firması ile çalışmanın avantajları:

• Gayrimenkul danışmanları kurumsal bir kimlikte, her ay sık sık konut projeleri ve emlak piyasasındaki gelişmeler hakkında dergiler çıkartırlar.
• Tüm banka kredi oranlarını güncel olarak takip eder ve müşterilerine bu konu hakkında en yeni bilgileri sunarlar.
• Mesleki yönden sadece emlak işi ile uğraşırlar.
• Emlak ile ilgili tüm önde gelen merkezlere üyelikleri vardır.
• Lansman etkinliklerinden haberdardırlar ve çoğuna katılırlar.
• Emlak işinde belli bir geçmişleri vardır ve tecrübeli oldukları için tahmin edilemeyecek hatalı kararlar vermenize engel olurlar.

Bu konuda önde gelen firmalardan biri olan ERA Gayrimenkul’den Mustafa Baygan, emlakçı ile gayrimenkul danışmanı arasındaki farkı yapılan bir röportajda şu şekilde dile getiriyor:

“Bugün Amerika’da gayrimenkul danışmanı dediğiniz vakit çok saygın bir kitle akla gelir. Filmlerden de izlersiniz, doktor gibi, avukat gibidir. Herkes ceket önünü ilikler. Ancak Türkiye’de bugün ne kadar canı sıkılan varsa bir ofis açar ve ben bu işi yapıyorum der. Amerika’da ise ben bu işi yapıyorum dediğiniz anda imtihan, sertifikalar ve denetimler devreye girer. Biz de emlakçılık kanunlar ile korunan bir sistem değil ne yazık ki…”