Türkiye’nin ilk gayrimenkul satış akademisi için iş birliği yaptılar

Türkiye’nin ilk gayrimenkul satış akademisi için iş birliği yaptılar

 

Türkiye’nin önde gelen şirket, kurum ve kişilerine iletişim danışmanlığı hizmeti veren ‘İletişim Media’ ile satış ve koçluk eğitimi alanında uzman ‘Performans Eğitim ve Koçluk Hizmetleri’ güçlerini birleştirdi.

Türkiye ekonomisine katkı sağlayan önemli şirket ve kurumlara iletişim danışmanlığı hizmeti veren ‘İletişim Media’ ile satış ve koçluk eğitimi alanında uzman marka ‘Performans Eğitim ve Koçluk Hizmetleri’ bugüne kadar edindikleri tecrübe ve bilgi birikimini buluşturarak güçlerini birleştirdi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü konumunda bulunan ve 200 alt sektöre istihdam sağlayan inşaat ve gayrimenkul alanında yeni bir satış eğitimi modeli geliştiren oluşum, konutta satış kavramını yeniden yapılandırmak üzere çalışıyor. Sistem; sertifika eğitim programı çerçevesinde araştırma ve veri toplama aşamalarının ardından geliştirilen özel satış artırıcı yöntemlerin satış ekibine aktarılması prensibine dayanıyor.

İnşaat sektörüne yönelik planlanan ve Türkiye’de ilk olan bu yeni sistem hakkında bilgi veren Performans Eğitim ve  Koçluk Hizmetleri kurucusu Alp Beyce, konutta satış kavramını yeniden yapılandırmak için süreci iyi yöneten markaların ne yaptığını mercek altına alarak işe başladıklarını söyledi. Yeni sistem ve çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Alp Beyce “Bugüne kadar Migros’tan Garanti Bankası’na, Şişecam’dan Turkcell’e birçok önemli kuruluşun eğitimlerini tamamladık. Hedefimiz her zaman; ekonominin önemli oyuncularıyla beraber elimizi taşın altına koymak oldu. Halihazırda üst yönetim ve satış ekipleriyle gerçekleştirdiğimiz vaka analizleri toplantılarımız sürüyor. Konut alıcısının değişen eğilimlerini doğru analiz edip, yeni eğilimlerle baş edebilmek için satış yöntemleri geliştirme ve süreç iyileştirmeleri üzerinde yoğunlaşacağız.

İlk ‘Gayrimenkul Satış Akademisi’ni kuracağız

Konutta satış kavramını yeniden yapılandırmak için süreci iyi yöneten markaların öncelikle ne yaptığına ve nasıl yaptığına mercek tutuyoruz. Topladığımız tüm veriler üzerinde çalışıp yepyeni ve özel bir satış eğitimi modeli oluşturuyoruz. Know-how’ını tamamen kendimizin oluşturduğu yeni dönem konutta satış modellemeleriyle sektördeki durgunluğu aşmanın yeni yöntemlerini belirliyoruz.

Zorlaşan rekabet koşullarında doğru bilinen yanlışlar, sorunlu müşteri iletişimi, satışı başlatmak ve kapatmak, teslim ertesi süreç yönetimi, geç teslim süreç yönetimi de dahil olmak üzere inşaat sektöründe değişen dinamiklere göre eğitim içerikleri geliştiriyoruz. Ekipte yer alan profesyonel oyuncularla satış ekibinin katılımı interaktif bir yöntemle yaşanan durumları ortaya koyuyor. Anlatmak yerine katılmaları sağlanıyor. Katılımcılar bu eğitimin içinde canlı performans gösteriyor. Bir üniversite ile işbirliğine giderek 7 hafta boyunca hafta içi toplam 45 saatten oluşan bir sertifika programı oluşturarak gayrimenkul sektöründe ilk satış akademisini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Böylece sektör alaylı yetişmiş personelden daha kurumsal ve kontrollü bir süreç için daha donanımlı  personele ulaşabilecek. Daha sonra bu programa kentsel dönüşüm ve yabancıya satış modüllerini de ekleyeceğiz.”

“Sorunları biliyor, çözüm üretiyoruz”

15 yıllık bilgi ve birikimin sonucu olarak başta gayrimenkul olmak üzere bir çok sektörde uzman konumunda bulunan İletişim Media Ajans Başkanı Selma Canyoran da, konut alıcısının sektöre yön verdiği bir dönemde bu eğitim akademisinin ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Canyoran “Uzmanlık alanımız inşaat ve gayrimenkul. Bu alanda ülkemizin önde gelen şirketlerine yıllardır iletişim danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Başta 10 yıldır aralıksız hizmet verdiğimiz Özyurtlar Holding olmak üzere sektörün büyük oyuncularından Cihan İnşaat, Ortadoğu Grup, Makro İnşaat, Akyapı, Gül İnşaat, Kar Group ve aynı zamanda yurtdışında da konut, otel ve alışveriş merkezi gibi karma projelere imza atan Akman Holding Akman Holding, İnşaat, enerji gibi pek çok alanda farklı ülkelerde faaliyetleri bulunan Omran Holding gibi 100’e yakın kurum ve kuruluşa iletişim danışmanlığı hizmeti verdik. Bunların yarısından fazlasını inşaat sektörü şirketleri oluşturdu.

Sektörü yakından tanımamız, sektörde satışın kalbi olan satış ofislerinden tutun en tepede alınan kararlara kadar iletişimin her kademesiyle ilgili bilgi birikimimi edinmemizi sağladı. Müşteri tarafında da şirket tarafında da yaşanan sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Konutun kalbinde, satış ofislerinde neler olduğunu yerinde inceleyip analizler yapıyoruz. ‘İşler iyi giderken, piyasa iyi giderken konut satmak marifet değil’ düşüncesiyle durgunluk dönemlerinde dahi iyi satış gerçekleştirmenin yöntemlerini, sektörün hassasiyetlerini ortaya koyan bir bilinç oluşurduk. Artık gayrimenkul alıcısının pazar şartlarını belirlediği bir döneme geldik, her müşteri adeta kendi kampanyasını düzenliyor. Biz de buradan yola çıkarak uzun yıllar edindiğimiz tecrübe ve bilgi birkimini birleştirerek yepyeni bir girişim fikrini hayata geçirmeye karar verdik” diye konuştu.

*Alp Beyce kimdir: 11 Ağustos 1965’de Ankara’da doğdu, 1988 yılında da O.D.T.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 2003 yılı başında MinT Prodüksiyon Ltd. Şti.’nin bir kuruluşu olan MinT Eğitim bünyesinde geliştirilen bir proje olan Informative Drama’nın satışı için Satış Temsilcisi ve Eğitmen olarak çalışmaya başladı. 2005 yılından beri Performans Eğitim ve Koçluk Hizmetleri’nin sahibi ve 2008-2017 yılları arasında ADS Yönetim Danışmanlığı ortağı olan Alp Beyce, eğitmenlik kimliğini başarı ve mutlulukla sürdürmekte olup, başta Satış, Müşteri Deneyimi, Müşteri İlişkileri, İletişim, İlişki Yönetimi ve Takım Çalışması olmak üzere daha pek çok konuda yetkinlik gelişimi için eğitimler vermektedir. 2009-2010 yılları arasında Trakya Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ile Bankacılık Bölümleri öğrencilerine öğretim görevlisi olarak Satış, İlişki Yönetimi, Halkla İlişkiler ve İletişim Teknikleri dersleri verdi.

2009 yılında başladığı 130 saatlik ICF (International Coach Federation) akredite eğitimini 2013 yılında tamamlamış olan Beyce, ICF Türkiye Denetleme Kurulu üyeliği yapmış, ICF Türkiye – Yenibirİş bünyesinde gönüllü koç olarak görev almıştır.Birinci basımı Nisan 2016, ikinci basımı Mayıs 2017’de yapılan ve Ceres Yayınevi’nden çıkan “yapçak Bİ’ŞEY YOK… Kim demiş!” adlı kitabın yazarı ve birinci basımı Ekim 2017’de yapılan ve Humanist Kitaplar’dan çıkan “İtirazım Var: Satıcıların en sık karşılaştığı 49 müşteri itirazına yanıtlar” adlı kitabın ortak yazarıdır.Dünyanın önde gelen satış eğitimi içeriği üreticilerinden Sales Performance International’ın Türkiye’deki ilk akredite eğitmeni olma yolunda sertifikasyon sürecini sürdürmektedir. Alp Beyce evli ve 2 çocuk babasıdır.

*Selma Canyoran kimdir: *Selma Canyoran kimdir: 26 Ağustos 1969’da doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu olan Selma Canyoran, halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi konusunda çeşitli seminerlere katıldı. Önde gelen ajanslarda pazarlama ve stratejik planlama konularında çeşitli kademelerde görev yapan Canyoran, 15 yıl boyunca orta ve üst kademelerde yönetici olarak çalıştı. Halkla ilişkiler ve pazarlama konusunda edindiği tecrübeyle, 2006 yılında İletişim Media Halkla İlişkiler ve İletişim Danışmanlığı Ltd. şirketini kuran Canyoran, bugüne kadar 100’den fazla markaya danışmanlık hizmeti verdi. Kurumsal iletişimden itibar yönetimine kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet veren Canyoran, ayrıca hedef kitlelerde algı değişimi yaratmaya yönelik süreçlerde, lobicilik, kriz yönetimi ve organizasyon yönetimi konusunda kurumlara ve şirketlere destek veriyor. Sektörün duayen isimlerinden haber spikerliği başta olmak üzere, sunuculuk ve diksiyon eğitimi alan Canyoran, tv ve radyoda haber sunuculuğu alanlarında uzman eğitimcilerle çalıştı. Bilgi birikimini çalıştığı müşterilerin basın toplantılarında master of ceremony olarak yönetmeye devam eden Canyoran, event yönetimi ve sunuculuğunun yanı sıra müşterilerine medya eğitimi ve kriz iletişimi konularında eğitimler veriyor. Canyoran, özellikle pazarlama iletişimi konusunda inşaat ve gayrimenkul sektörüne de danışmanlık veriyor. İletişim Media’nın hali hazırda hizmet verdiği inşaat müşterileri arasında; Özyurtlar Holding, Kar Group, Bahaş Holding, Akman Holding, Omran Holding, Cihan İnşaat, Yapıen İnşaat, İnsay Yapı, Denge Yapı, 216 Yapı, YG İnşaat ve İkiel Yapı bulunuyor. İletişim Media, TOKİ’nin iştiraki olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Tic. A.Ş’ye de danışmanlık hizmeti veren ilk ve tek şirket olarak tanınıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyesi olan Selma Canyoran, evli ve 1 çocuk annesidir.