Koru Florya evlerinde yaşam başladı ancak AVM açılamıyor!

Koru Florya evlerinde yaşam başladı ancak AVM açılamıyor!

Koru Florya inşaatı yaklaşık 3 yıl önce bitti ve konutlarda yaşam başladı. Ancak Koru Florya projesinin bir türlü açılamayan AVM’sinde sular durulmuyor.

İstanbul’un eski semtlerinde Florya’da TOKİ tarafından 2010 yılında ihale edilerek 42 bin 245 metrekarelik arsa üzerinde 225 milyon TL gelir taahhüdü karşılığında Aydınlı Grup, Vizyonlife, Metal Yapı Konut ve Arke İnşaat ortaklığında projelendirilen 298 konut ve 1 AVM’den oluşan Koru Florya projesinde inşaat 3 yıl önce bitirildi ve yaşam başladı. Ama projenin AVM’si proje ortaklarının arasında süregelen problemler ve davalar sebebi ile tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü açılamıyor.

Projede TMSF yüzde 50 hak sahibi

Proje ortaklarından Aydınlı Grup ve Vizyonlife’ın patronu Ömer Faruk Kavurmacı Fetö davasından içeri alınınca proje ortağı olan bu 2 şirketin yüzde 50 hissesi de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devroldu.

Ruhsat ve İskan iptali 

Peki Arke İnşaat neden ortağı olduğu projeye karşı neden dava açtı. Arke İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş ise süreci söyle anlatıyor; “ 2010’da ihaleyi aldık ve çalışmaya başladık. Ancak Ömer Faruk Kavurmacı sürekli bize iş yapacağımız ve malzeme alacağımız kişiler konusunda dayatmada bulundu. Anlaşamadık. Ömer Kavurmacı AVM’yi biz TOKİ’den alalım ama benim payım yüzde 51 olsun dediği için anlaşmazlık büyüdü ve beni hukuksuz bir şekilde adi ortaklık yönetiminden çıkardılar. Sonrasında aynı kişi projede 170 evi TOKİ’den ekspertiz değerinde alıp iki katına sattı ve ortaklığı zarara uğrattı. Bunlara açtım davalar sürüyor. Son olarak da ruhsata aykırı inşaat yüzünden ruhsat ve iskan iptali davası açtım. 4 kat otopark 2 kat alışveriş merkezi varken, alışveriş merkezini bir kat arttırıp otoparkı azalttılar. Düşünün bu projeden ev aldınız, size 4 kat otopark dediler ama 3 kat yaptılar. Şimdi o mülk sahipleri mağdur değil mi? Hiçbirinden muvafakatme alınmadı. Birinci tadilat ruhsatını mahkeme iptal etti Danıştay da onadı. Bunlar nasıl yaptıysa bozdu. Şimdi ikinci tadilat ruhsatını da mahkeme iptal etti. Danıştay’ın kararı bekleniyor. Proje tek parsel olduğu için ruhsat ve iskan iptali hem evleri hem de alışveriş merkezini kapsıyor.”

AVM’nin satılabilmesi için Danıştay’ın vereceği karar bekleniyor

TOKİ yetkilileri metro istasyonuna doğrudan bağlantısı olan AVM için Körfez bölgesinden bir yatırımcı grubunun 1.2 milyar TL’ye satın almak istediklerini ama davalar sürdüğü için Danıştay’ın vereceği kararı beklediklerini söylediler.

Hürriyet.com.tr – Gülistan Alagöz