İstanbul-Sivas arası YHT ile 5 saate inecek

İstanbul-Sivas arası YHT ile 5 saate inecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yüksek Hızlı Tren YHT çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Ankara-Sivas hattının tamamlanmasıyla İstanbul ve Sivas arasındaki mesafenin 5 saate düşeceğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.

“Çalışmalar hızla devam ediyor”

YHT işletmesinde bin 213 kilometrelik hat olduğunu anlatan Aslan, bu alanda çalışmaların hızla devam ettiğini aktardı.

Aslan, YHT’yi yaygınlaştırmak için doğu-batı, kuzey-güney aksında, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini vurguladı.

“Ankara-Sivas hattı hızla devam ediyor”

Ankara-Sivas arasında yapımı devam eden YHT’yi kısa sürede hizmete alacaklarını dile getiren Bakan Aslan, “Ankara-Sivas hattını 2018 sonu 2019 başında bitirip hizmete sunmayı hedefliyoruz. Bütün güzergah boyunca gerek alt gerekse üst yapıda yoğun bir çalışma devam ediyor. Üst yapıyla ilgili eksik olan bir kısmı vardı. Onun da ihalesini yapıp, sözleşmeyi imzaladık ve işe başlandı. İnşallah 2018 sonunda bitirmek yönünde bir hedefimiz ve gayretimiz var.” dedi.

“Sivas’tan yola çıkan 5 saat sonra İstanbul’da”

Bakan Aslan, YHT ile Sivas-Ankara ve Sivas-İstanbul arasındaki yolculuğun kısalacağını anımsatarak, “Ankara-Sivas arası mevcutta yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu anda elektrikli ve sinyalli hale getirmekten yana bir çalışmamız var. Dolayısıyla o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT’nin Haydarpaşa’ya kadar olan kısmı bittiğinde Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.” diye konuştu.