Yeni İmar Yönetmeliği’nde neler değişti…

Yeni İmar Yönetmeliği’nde neler değişti…

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun yeni bina düzenlerinde yapılacak farklılıklarla beklenen yeni imar yönetmeliği hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni İmar yönetmeliği 1 Temmuz 2017 tarihiyle birlikte yürürlüğe girecek.

20171 Temmuz’da  yürürlüğe girecek olan yeni İmar yönetmeliği ile 1+0 daire üretimleri artık yapılamayacak. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği projelerde büyük standart değişiklikleri getiriyor. Yeni yönetmelikle artık her dairenin net en az 12 metrekare oturma, 3 metrekare banyo ve 9 metrekare yatak odası bulunma zorunluluğu getirilerek, 1+0 daire üretimlerine son veriliyor. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği projelerde ortak alan düzenlemelerinde de önemli değişiklikler öngörüyor.

Teraslar ortak kullanım olarak kullanılacak

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun; ‘Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile terasların artık ortak kullanım alanı olarak kabul edileceğini belirtti, havuz, bahçe düzenlemelerinin terasa yapılacağını söyledi. Hakan Erilkun, önceden terasta yapılan bu tarz uygulamaların ancak Büyükşehir Yönetmeliği ile yapılırken artık yeni imar yönetmeliği ile bu uygulamaların standart dahilinde rahatça hayata geçirilebileceğini belirtti.

Yönetmeliğin kat bahçeleri ile ilgili çok önemli bir düzenlemeyi daha beraberinde getirdiğini vurgulayan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “Önceki uygulamada her katta, daireye özel kat bahçesi yapılabiliyordu. Yeni yönetmelikle ancak 2 katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilmiş olacak.”

Gerçek proje üretimi yapılacak

Hakan Erilkun yeni yönetmeliğin sadece daire standartlarına dokunmakla kalmadığını hatırlatarak yola terklerin bile detaylıca planlandığını söyledi. Hakan Erilkun, ‘Yeni yönetmelikle artık gerçek proje üretimi yapılmış olacak. Ortak alan kullanımlarının ferahlığına ve büyüklüğüne dikkat edilen bu projelerde daire üretiminde belli bir kalite kalibresi ve proje genelinde dikey yerine yatay ve çok daha geniş alana yayılan bir proje üretimi teşvik ediliyor’ diye konuştu.