Merkez Faizlere Dokunmadı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı ve beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmedi. Merkez Bankası böylelikle politika faizini yüzde 8 geç likidite penceresini yüzde 12,25 ve borç alma faizini yüzde 7,25 seviyesinde sabit tuttu. Son gelen ve beklentilerin çok üzerinde açıklanan Türkiye büyüme rakamları sonrası her ne kadar piyasalarda faizlerde düşüş yapılabileceği ihtimalleri zayıfta olsa konuşulmaya başlanmıştı.

Toplantı metninde enflasyona vurgu yapan Merkez Bankası, enflasyon görünümünde iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun devam edeceğinin altını çizdi. Mayıs ayında açıklanan ve ılımlı düşüş gösteren enflasyon oranı önümüzdeki aylarda kalıcı bir düşüş göstermesi durumunda Merkez Bankasının faiz kararında daha cesur adımlar atmasını sağlayabilir. Dün açıklanan FED faiz kararından şahin tonda mesajlar gelmesi de Merkez Bankasının faizleri sabit bırakmasının bir başka nedeni olabilir. Hatırlayacağımız üzere FED dün ki kararında piyasalara şahin tonda mesajlar vermişti. Karar ardından Dolar TL paritesinin 3.50 seviyesinin üzerindeki hareketlerine devam ettiğini görüyoruz.

Dün açıklanan Fed kararı sonrası yükselme eğiliminde olan kurda 3,50 üzerinde fiyatlamaların kalıcı olması oldukça önemli. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişlerde 3.5500 – 3.5750 bölgesi gündeme gelebilir. Bist 100 endeksi ise düzeltme sürecine devam ediyor. 98000 seviyesi önemli destek olarak izlenebilir.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.*

    WordPress spam blocked by CleanTalk.