Konut alırken aidat cebinizi yakmasın!

Konut alırken aidat cebinizi yakmasın!

Konut alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biride aidat olmalıdır.

Dikkat etmediğiniz aidat fiyatları cebinizi yakmasın! Değişen yaşam tarzı konut projelerini de oldukça değiştirdi. Değişimin getirdiği çeşitli yenilikler aidat fiyatlarını da oldukça yükseltti. Durum bu hale gelince sıfır aidat politikası uygulayan projeler ortaya çıkmaya başladı. Peki, konut alırken nelere dikkat etmemiz gerekir biliyor musunuz?

Son yıllarda hayatımıza giren site tarzı yaşam hayatımızda çeşitli değişikliklere neden oldu. Yeni yapılan projelerde sunulan bir çok sosyal donatı olarak spor salonu, havuz, kuaför, yürüyüş alanları yüksek aidatları beraberinde getirdi. İstanbul’da metrekare başına ortalama aidat 6-7 TL. Bu da 100 metrekare bir ev için en az 700 lira demek oluyor. Ancak bazı sitelerde bu rakam 2 bin liraya kadar çıkıyor. Neredeyse mahalle arası bir evin kirası kadar…

Ceylan İnşaat Başkanı Muammer Ceylan aidatların yüksek olmasının sebebini şöyle açıklıyor: “Son 5 yıldır markalı konut projeleri öne çıkıyor. Sitelerde de güvenlik ve otopark hizmetleri başta olmak üzere ailelerin sosyal yaşamlarına cevap verecek hizmetler üretilmeye ve ailelerin bütün ihtiyaçları site içinde karşılanmaya başladı. Bu da artı maliyet yarattı.” Aidat karşılığı perakende firmaları ile anlaşan projeler var. Alışveriş yaptıkça aidat sıfıra iniyor. 

KONUT ALACAKLAR ŞU TAVSİYELERE DİKKAT ETMELİ

1-  Konut proje aşamasındayken danışmanlık alın. Güvenlik, temizlik, personel giderlerini sorup detaylı öğrenin.

2- Aidat yükünü hafifletmek ve sıfıra indirebilmek için sıfır aidat politikası uygulayan projeler var

3- Site yönetimini taşerondan almak yerine kendisi üstlenen firmaları tercih edin.

4- Konut satın almadan önce sözleşmede 2 yıl yazıp yazmadığına dikkat edin. Çünkü çoğu proje 2 yıl kendi hizmet verip sonra taşerona devrediyor.

EN YÜKSEK AİDAT ORTALAMASI BEŞİKTAŞ’TA

En yüksek aidatta, İstanbul Avrupa Yakası metrekaresi 13.16 TL ile ilk sırada. Bunu 9.44 TL ile Ankara, 7.54 ile İstanbul Anadolu Yakası ve 4.01 TL ile İzmir takip ediyor. İstanbul Güngören metrekaresi 1.02 TL ile en düşük değere sahipken, Beşiktaş 5.6 TL ile en yüksek ortalamaya sahip ilçe.

GÜVENLİK NEDENİYLE

Yüksek aidatlardan konut üreticileri de memnun değil. Bu nedenle bazı çözüm yolları arıyorlar. Örneğin; bahçevan ya da elektrikçiyi taşerondan almak yerine sitenin kadrolu elemanı yapıyorlar.

Bu yolla hizmet faturası kesilmediği için yüzde 18 olan katma değer vergisi site yönetimine kalıyor ve aidat düşüyor. Aidatı yükselten en önemli kalem güvenlik. Bir güvenlik görevlisinin maliyeti 600 dolar.

TASARRUF ÇÖZÜMLERİ

Aidatı düşürmek için firmalar enerji tasarrufu sağlayacak teknolojiler kullanıyor. La Marin Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Karacabey, “Verimli Enerji Çözümleri (VEÇ) bize yardımcı oluyor. Ortak alanların elektrik üretimi güneş panelleri ile sağlanıyor. Yeşil alan sulaması, yeraltında toplanıp depolanan yağmur sularıyla yapılıyor” dedi.