Dijital dönüşüm hamlesi

Dijital dönüşüm hamlesi

Türkiye darbe girişimlerine, siber saldırılara ve ekonomik kriz söylentilerine rağmen 2023 hedefine doğru tam gaz devam ediyor. 4.5G yatırımına başlayan telekominikasyon sektörü şimdi de girişimci ekosistemine destek olarak dijital dönüşüm vizyonuna yatırım yapıyor

2008’de dünyada gerçekleşen büyük krize rağmen Türkiye fiber altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam etti. 2009’da üç farklı cep telefonu operatörü 3G altyapı yatırımına devam etti. 2017’de ise yine bu operatörler darbe girişimine ve kriz beklentilerine inat 4.5G şebekesine yatırıma devam ediyor. Fiber internet yatırımları sürerken bir yandan da 4.5G mobil altyapısı ile tüketicinin kullanacağı servisler inşa ediliyor. Üniversitelerdeki teknoparklar, bankacılık ve finans sektörü ve operatörler başta olmak üzere Türkiye, dijital dönüşümün öncülüğünü yapmayı hedefliyor. Bu konuyla ilgili Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) siber güvenlik konusunda etkin önlemler alıyor ve siber güvenlik farkındalığının artması için çalışmalarına devam ediyor.

İNTERNETTEN GELİR ARTTI
Türkiye’de mobil operatörlerin yıl sonuna doğru farklı bir dönüşüm içinde olduğu rakamlardan da anlaşılıyor. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) 2016 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla toplam gelirlerine ait dağılıma bakıldığında geleceğin veri ve internet servislerinde olduğu görülebiliyor. 2016 sonu itibarıyla konuşma gelirleri Turkcell’in gelirlerinin yüzde 20.5’ini, Vodafone’un yüzde 34.3’ünü, Türk Telekom’unkinin ise yüzde 41’ini oluşturuyor. SMS ve MMS gelirleri Turkcell’in gelirlerinin yüzde 3.7’sini, Vodafone’un gelirlerinin yüzde 10,1’ini ve Türk Telekom’un gelirlerinin yüzde 4,7’sini oluşturduğu görülüyor. Veri trafiği gelirlerine baktığımızda ise Turkcell’de yüzde 65.1, Vodafone’da yüzde 52.7 ve Türk Telekom’da yüzde 48.7’lik paya sahip olduğu görülüyor.

GİRİŞİMCİYE ÖZEL DESTEK
Türkiye, kimi zaman bürokrasi kimi zaman da regülasyon sebebiyle yeni teknolojileri hayata geçirmekte gecikiyor. Oysa teknoloji, deneyimli insan yetiştirilmesi ve yeni teknolojiler uygulanması konusunda yeni alanlar yaratıyor. Yerli üretim ve Ar-Ge elemanı standardının yanı sıra girişimciliğin desteklenmesiyle teknolojinin çok daha ileriye taşınmasında çalışmalar devam ediyor. Türkiye’den gelir elde eden Google, Facebook, Microsoft, Amazon ve Apple gibi şirketlerin girişimci ekosistemine daha çok destek olması gerekiyor.

PROJELERLE İNTERNET YATIRIMLARI ARTACAK
2023 yılına kadar Türkiye’yi bilişim sektöründe üst lige taşıyacak en önemli atılımın yolu üç büyük operatörün işbirliğinden geçiyor. Girişim ekosistemine yapılan yatırımlar daha fazla gündeme getirilerek 2017’de ekosistem oluşturmak için girişim desteği büyük önem taşıyor. Türkiye’yi 2023 hedefine taşıyacak gerçekçi projelerle birlikte rekabetin yanında büyük işbirliği projelerinin başarısı da Türkiye’nin hedefine ulaşıp ulaşmayacağı konusunda önemli bir pay sahibi olacak.