Dönüşümde 5 ilçeye TOKİ piyangosu!

 toki kentsel dönşüm

İstanbul Kayabaşı’nda TOKİ’nin Kensel dönüşüm için ayırdığı Kayabaşı Konutları için çevre Belediyelerden çok fazla talep geliyor. Bu merkezde bulunan5 belediye toplam bin 500 konut için TOKİ’ye başvuruda bulundu.

İstanbul’u nefes alması için Kentsel dönüşümde dev hamleyi başlatan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’un şehir merkezini rahatlatacak çalışmalara büyük bir hızla devam ediyor.

TOKİ, İstanbul Kayabaşı’nda yaptığı konutları İlçe belediyelerde Kentsel dönüşümün hızlanması için lçe belediyelerine tahsis etmek onların bu konutlardan faydalanması için harekete geçti. TOKİ’nin başlattığı yeni modele şehir merkezindeki belediyelerden çok fazla yoğun bir talep geldi. İstanbul’da nüfusun en fazlalıkla yoğun olduğu Fatih, Beyoğlu,  Esenler, Güngören ve Zeytinburnu belediyelerinin toplamda 1.500’e yakın konut için TOKİ’ye başvuru yaptığı öğrenildi. Kentsel dönüşümde tıkanan Belediyelere destek için TOKİ’nin yeni geliştirdiği modelle destek olarak sosyal dönüşümün dahda hızlandırılması hedefliyor.

KONUTLARIN METREKARESİ 3 BİN TL

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan bu konu ile ilgili, “Kayabaşı’nda hayata geçirdiğimiz konutların metrekaresini 3 bin liradan 10-15 yıllık vadelerle tahsil edeceğiz. Belediye de bu evlere kendi rızasıyla taşınmak isteyen vatandaşlara uygun fiyatlarla bu evleri satabilecek” dedi. İstanbul’daki kentsel dönüşüm ile ilgili sosyal dönüşümü hızlandırmayı hedeflediklerinin altını çizen Başkan Turan, belediyelere tahsis edecekleri 3 bin konutun 1 milyar lira değerinde olduğunu söyledi. Bu daireleri satışa çıkarmaları halinde 100- 150 bin arasında taleple karşılaşabileceklerini belirten Turan, “Kilometrekarede 45 bin kişinin yaşadığı ilçeler var. Bazı bölgeler kilitlenmiş durumda. Zor bir iş fakat biz başarmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

YENİDEN İMAR AÇILMAYACAK

Evlerin yıkımı karşılığında tahsis edeceklerini belirten Turan, sözlerine şöyle devam etti: “İmar planında okul yeri olarak görünen alana gecekondu yapılmış. Yıkamıyorsun, vatandaş da ev yapamıyor. Bu sebeple yeni bir model oluşturduk. Planda ne olarak geçiyorsa, yeşil alansa yeşil alan, okulsa okul yapalım ama yapılaşmaya açmayalım. Biz boş alanlara ev yapıyoruz, onların çıktığı yerlere de daha fazla nüfus geliyor.”

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*