2016 yılına damga vuran dev projeler!

2016 yılına damga vuran dev projeler!

avrasya tüneli

Darbe girişimleri yatırımları engelleyemedi

15 Temmuz darbe girişiminden terör saldırılarına, Irak ve Suriye’deki kaoslardan küresel ekonomik krizin yansımalarına kadar birbirinden farklı süreçlere göğüs geren Türkiye, bir yandan da hayal bile edilemeyen projeleri hayata soktu.

15 Temmuz darbe girişiminden terör saldırılarına, Irak ve Suriye’deki kaoslardan küresel ekonomik krizin yansımalarına kadar birbirinden farklı süreçlere göğüs geren Türkiye, bir yandan da hayal bile edilemeyen projeleri hayata soktu. İşte bu projelerden bazıları şöyle:

BUGÜN AÇILACAK

Ilgaz Dağı’na inşa edilen, “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli” bugün hizmete açılacak. Giriş ve çıkışları “köpek balığı ağzı” şeklinde projelendirilen tünel hizmete açıldıktan sonra, 16,8 kilometre olan Ilgaz Dağı yolunun uzunluğu 11,4 kilometreye inecek, 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunda ulaşım süresi 8 dakikaya düşecek.

ULAŞIMI 3.5 SAATE İNDİRDİ

30 Haziran’da hizmete açılan Osman Gazi Köprüsü de, İstanbul ile  İzmir  arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3.5 saate indirdi.

GÖVDE GÖSTERİSİ

27 Ağustos’ta açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü de, 59 metre genişliğiyle dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile “eğik askılı köprü” sınıfında dünyanın en yükseği olan köprü İstanbul Boğazı’nın üçüncü gerdanlığı olmuştu.

GÖKTÜRK-1 UZAYA FIRLATILDI

Gurur adımlarından biri de Göktürk-1 uydusunun fırlatılması oldu. Göktürk-1, Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat ihtiyacını karşılamasının yanında, orman alanlarının kontrolünden deniz kirliliğine ve rekolte tahminlerine kadar pek çok alanda hizmet verecek. YHT  Ankara  Garı da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete sokulmuştu. Günde 50 bin, yılda 15 milyon insana hizmet verecek.

SAYISIZ PROJE

Antalya, Türkiye’nin üstlendiği ilk Expo Fuarı’na ev sahipliği yaparak tarihe geçti. Trabzon-Akyazı’da “Şenol Güneş”in ismi verilen spor kompleksinden Adana’daki Tufanbeyli Termik Santralı’na kadar çok sayıda proje bu yıl hayata geçti. 230 milyon TL’ye yapılan Diyarbakır Havalimanı’nın yeni terminal binası, 28 Mayıs’ta hizmete girdi.

AVRASYA TÜNELİ

Avrasya Tüneli, geçtiğimiz Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde hizmete açılmıştı. Tünel, 30 Ocak’a kadar 07.00-21.00 arası hizmet verecek. Kara araçlarının geçiş yapacağı tünelin açılışı, zorluklarla geçen yılda düşman çatlattı.

Yeni Şafak