Kara listeden kimler çıkacak?

Kara listeden kimler çıkacak?

 mujde

Yapılacak sicil affıyla binlerce esnaf, şirket ve vatandaş kara listeden çıkacak.

Zamanında borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşüp sonrasında da kara listeye giren yüz binlerce şirketin, esnafın ve vatandaşın kredi sicilinin temizlenmesi için af yasası geliyor.
Af için yasa tasarısı geçen hafta Meclis’e sunuldu. Türkiye ticaretinde yeni beyaz bir sayfa açmayı hedefleyen sicil affı kabul edilirse 11.5 milyon kişi ila 2.3 milyon şirket kara listeden çıkarılacak. Bunun için yasa çıktıktan sonra şahısların ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekiyor. Bankalar borcunu ödeyeni kara listeden çıkaracak.
Daha önce çıkarılan sicil affına rağmen bankalar kendi kayıtlarını tutunca en çok esnaf mağdur olmuştu. Acil ihtiyacı ya da yatırımı olan esnaf, bankalardan her seferinde eli boş döndü. Sicili bozuk olan esnaf krediye bir türlü ulaşamadı. Hatta devlet destekli faizsiz krediyi dahi alamadı. Siciller temizlenince esnaf, can suyu niteliğindeki kredilere ulaşabilecek.
Vadesi gelen kredi borcu 90 gün içinde ödenmezse bankalar, yasal takip sürecini başlatıyor. Böylece kara listeye girmiş oluyorsunuz. Dana önce Merkez Bankası tarafından tutulan sicil bilgileri, 2011’de çıkarılan kanunla Bankalar Birliği bünyesindeki ‘Risk Merkezi’ne devredildi. Banka müşterilerinin risk bilgileri bu merkezde toplanıyor ve söz konusu bilgiler bu kuruluşlarla, gerçek veya tüzel kişilerin kendileriyle paylaşılıyor.

Sicil affı kimleri kapsıyor?
Çıkarılan aftan, kredi kartı, tüketici kredisi borcu olan tüketiciler, karşılıksız çeki olan esnaf, ticaret erbabı, senedi protestolu olanlar, kredisi olan bütün kişi ve kurumlar faydalanacak. Halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi yararlanacak. Bunların dışında kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi. Tüketici, taşıt ve konut kredileri nedeniyle yasal takibe düşen 1 milyon 729 bin 846 kişi.
Ticari kredilerden yasal takip borcu olan 535 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi af kapsamına alınacak.