Honda’dan tarihi rekor, 100 milyonuncu otomobil.

Honda’dan tarihi rekor, 100 milyonuncu otomobil.

Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co Ltd küresel çapta gerçekleştirdiği 100 milyon adetlik üretim başarısıyla dünya otomobil endüstrisinin tarihine geçti.

Japon marka, otomobil üretimine 1963 yılında başladı. Saitama Fabrikasında üretilen ve markanın ilk seri üretim modeli olan T360 mini boy bir kamyonetti. Honda aynı yıl küçük boy bir spor otomobil olan S500 modelini Hamamatsu Fabrikasında üretmeye başladı. Otomobil üretimine ve bu alanda büyümeye odaklanan marka 1964 yılında ise sahip olduğu üretim teknolojileriyle bilgi birikimi ve deneyimi kullanarak sadece otomobil üretimi için Sayama Fabrikasını devreye aldı. Yeni tesis orta boy spor otomobil S600 modeli ile üretimine başladı. 1967 yılında ilk mini sınıf modeli N360 modelini üretim programına dahil eden Honda takip eden yıllarda ürün gamını ve ürün gamıyla birlikte üretim adetlerini yıldan yıla arttırmaya devam etti. Markanın büyümesinde tüm dünyada sadık bir hayran kitlesine sahip olan Civic, Accord, CR-V ve Jazz (bazı pazarlarda Fit olarak biliniyor) modellerinin payı büyük. Honda bu süre boyunca yerel pazarların ihtiyaçlarını karşılamak üzer özel modeller de geliştirdi ve üretti.

Uluslararası pazarlarda daha etkin olma bilinciyle hareket eden Honda 1982 yılında ABD’nin Ohio eyaletinde Accord modelini üretmeye başladı

Müşteri odaklı ürünler sunma felsefesiyle dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin beklentilerini karşılayan ürünler geliştiren Honda bu yaklaşımla Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Çin de dahil dünyanın farklı bölgelerinde otomobiller üretti. Büyümesini sürdüren Honda 18 farklı ülke ve lokasyonda birbirini tamamlayan ve esnek üretim imkanı sunan 34 üretim tesisiyle global pazarlara nitelikli ürünler sunmaya devam ediyor. Honda bütün bu çabalarının sonucu olarak otomobil üretimine başladıktan 54 yıl sonra Eylül 2016’da 100 milyon adede ulaşan üretimiyle önemli bir kilometre taşına imza attı. Motosiklet ve diğer ürünler de dahil edildiğinde Honda bugün gelinen noktada 560 milyon adetlik bir üretim başarına imza atmış durumda.

Honda Motor Co Ltd Başkan ve CEO’su Takahiro Hachigo: “Tüm dünyadaki müşterilerimizin takdiri sayesinde bugün gelinen noktada 100 milyon adetlik bir üretim başarısını imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnsanların günlük hayatlarını kolaylaştırmaya devam ederken sürüş keyfini en üst düzeyde sunma yaklaşımıyla otomobiller geliştiren ve üreten Honda olarak bu yaklaşımı kurucumuzdan devraldık ve otomobil üretiminin temel dayanak noktası olarak kabul etmekteyiz. Honda olarak bir sonraki 100 milyon müşterimize ulaşmak için nitelikli ve heyecan uyandıran otomobiller sunmaya devam edeceğiz.” dedi.