Mega projelere destek olacağız

Mega projelere destek olacağız

adnan-bali-depo

İş Bankası’nın reel sektöre desteğini sürdürürken mega projelere de kaynak aktardığını belirten Genel Müdür Adnan Bali, “Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi projelere de çözüm üreteceğiz” dedi

Bu yılı programlarında öngördükleri şekilde tamamlayacaklarını belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “2017’de de bu yıl olduğu gibi yine dengeli büyümeyi hedef alan bir tablomuz olacak” dedi. Mali bünyelerinin sağlamlığı, güçlülüğü, yönetme kaliteleri ve kriz yönetme tecrübeleriyle darbe girişimine karşı finans sektörü olarak çok sağlam bir duruş sergilediklerinin altını çizen Bali, herhangi bir olağan dışı değişikliğe başvurmak zorunda kalmadan bu süreci yönetebildiklerini söyledi.

REEL SEKTÖRE KAYNAK
Adnan Bali, reel sektöre olan desteklerini aralıksız şekilde sürdürürken ekonominin lokomotifleri arasında yer alan ve son dönemde mega projeler ile ön plana çıkan inşaat-taahhüt sektörüne de kaynak aktarmaya devam ettiklerini söyledi. Bali sözlerini şöyle sürdürdü: “Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, üçüncü Boğaz Köprüsü’nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Avrasya Tüneli Projesi ve Galataport Projesi son dönemde bankamızın da içerisinde yer aldığı konsorsiyumlarca finansman sağlanan önemli altyapı projelerinden. Bundan sonra da Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul projeleri de dahil olmak üzere ülke ekonomisine katma değer yaratacak, kredilendirme prensiplerimize uygun, sosyal ve çevresel açıdan sorunsuz projelerin hayata geçirilmesi için finansman çözümleri üretmeye devam edeceğiz.”

BÜYÜME HIZLANACAK
Son dönemde kamu otoritelerince tüketim ve yatırım harcamalarını desteklemek adına alınan tedbirlerin katkısıyla gelecek yıl ekonomik büyümenin bir miktar hızlanabileceğini ifade eden Bali, ancak potansiyelinin altında kalmaya devam edeceğini söyledi.

KARAMSAR OLMAYA GEREK YOK
ABD’nin yanı sıra AB’de meydana gelebilecek siyasi gelişmelerin, küresel ticaret hacmini baskılayabilecek ilave risk unsurları olarak karşılarına çıktığını, bu durumun, iş dünyası açısından öngörülebilirliğin ve yatırım iştahının azalmasına neden olduğunu belirten Bali, şunları kaydetti: “Bununla birlikte Türkiye, hem büyüme açısından göreceli olarak bu ülkelerden çok farklı bir noktada hem de disiplinli mali politikalar sayesinde ekonomiye ivme kazandırabilecek hareket alanına sahip. Avantajlarımızın da farkında olmamız lazım. Ülke olarak bu bakımdan bir karamsarlığa kapılmaya da gerek yok, yol açmaya da gerek yok. Aslında belli başlı ekonomik göstergelerimize bakıldığında olumlu yönde ayrışma imkânımız var. Türkiye, böyle bir yılda bile yüzde 3’e yakın büyüyecek. 2005 yılından bu yana bizim büyümemiz 7 milyon kişi ile birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla yeni iş kapasitesi yarattı. Avantajlarımızın bilincinde olmalıyız.”