Murat Kurum: Son 1 ayda 2000 konut sattık!

Murat Kurum: Son 1 ayda 2000 konut sattık!

murat kurum

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, son günlerde çıkarılan  ‘Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüyor’ iddialarına  noktayı koydu: ” Son 1 ayda piyasaya 4.200 konut sürdük. Ne kriz var, ne balon. Son 1 ayda 2 bin konut sattık.” dedi.

Son günlerde konut sektörü yine ‘balon’ tartışmalarının hedefinde. Arz fazlası iddialarına, bir de ‘fiyatlar geri gidiyor’ söylemleri eklendi. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı konumunda olan Emlak Konut GYO’nun genel müdürü Murat Kurum’a sektörde kriz iddialarına şu ceabı verdi. Murat Kurum, “Son 1 ayda piyasaya 4.200 konut, 5.5-6 milyar TL’lik iş sürdüklerini belirterek, “1 ayda 2 bin konut sattık, ne balonu, ne krizi…” diye yanıt verdi.
Son günlerde ‘balon’ iddiaları tekrar gündeme geldi. Sektörde bir arz fazlası var mı?

Türkiye’nin en büyük GYO’su olarak, piyasada sinyalleri en doğru alacak kurumuz. Elbette ülkemiz zor bir süreçten geçti. Ancak yoluna daha güçlü bir şekilde devam ediyor. Biz son 1 ayda piyasaya 4 bin 200 konut sürdük. Gebze’de 1.800 konut için satışa çıktık, 3 kat talep geldi. Ve tamamı satıldı. Ardından  Ankara  Mühye’de Başkent projemizi satışa sunduk. 1 haftada 200 konut satıldı. Yani 1 ayda 2 bin konut sattık. Sanırım bu, kriz söylemlerine en iyi yanıt olur. Orta ve orta altındaki konut ihtiyacı bitmedi ki. Türkiye’de sadece nüfus artışından, köyden kente göçten, yılda 600 bin konut ihtiyacı var. Kentsel dönüşümü, yenilenmesi gerekenleri koyduğunuzda bu sayı 1 milyona çıkıyor.

Bir de ‘konut fiyatları düştü’ deniyor… 

Fiyatlar şu an aynı ancak maliyet girdilerine baktığınızda dolardaki artıştan dolayı inşaat maliyetleri arttı ve bu artış, fiyatlara yansıtılmadı. Son 1 ayda dolarda yüzde 15 oynama oldu. İnşaatın yüzde 50’ye yakını dolara endeksli malzeme. Şu an inşaat maliyetlerine direkt yüzde 10-15 yansıdı. Müteahhit burada yüzde 10-15 kârından feragat ediyor, fiyatları artırmıyor. Bırakın artırmamayı bir de faiz oranlarını aşağı çekerek, cazibe yaratmaya çalışıyor. Dolayısıyla konut fiyatları düşmedi ama şu anda olması gereken rakamın yüzde 25-30 altında.

BU ZAMANLAR EV ALMAK İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu tüketici için bir fırsat mı?

Hem de büyük bir fırsat. Bugün sunulan kampanya oranları, ödeme şekilleri oldukça uygun. Bankalara baktığımızda faizler 0.90 – 1 arasında gibi görünse de şu an hiçkimse bu rakamları telaffuz bile etmiyor. Herkes 70’lere 60’lara 80’lere çekmiş durumda. Bizim 15 Temmuz’dan sonra yaptığımız kampanya bir milat oldu. Biz faizi 0.70’e çekince, o bir sınır oldu. Birçok projede bu faiz oranlarının üstüne çıkmıyorlar, çıkamıyorlar. Dolayısıyla sektör her türlü fedakarlığı yapıyor. O yüzden konut almanın zamanı.

İnşaatçılar para kazanmıyor mu bu koşullarda? 

Ben bir çok inşaat firmasının şu an para kazandığını düşünmüyorum. Büyükler de orta ölçekliler de çok küçük kârlarla veya kârsız çalışıyorlar. Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var. Sektörümüz için, çalışan işçiler için devam etmesi lazım.

Sektörü canlı tutmamız lazım

Son 1 ay içinde bu 3’üncü projeniz. Totalde nasıl bir tablo çıkıyor ortaya?

Ankara Başkent, 1.5 milyar lira seviyesinde bir proje. Gebze de 1.5 milyar lira. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda son 1 ayda piyasaya 5.5-6 milyar TL’lik iş sürdük diyebiliriz. Bu dönemde sektörü canlı tutmamız gerekiyor. Bunun için hiçbir işi bekletmeyeceğiz.

Yabancıya satışlarımız 2017’de bu seneyi geçer

Yabancıların bakışı nasıl, 2017’de yabancıya konut satışında artış bekliyor musunuz?

Yabancıya oturum izni verilmesi çok önemli. Cari açığımız var. Yabancının gelip buradan döviz bozdurarak konut alması ise bir nevi ihracat. Bizim her yıl yüzde 15-20 yabancıya konut satışımız oldu. Oturum izni, vatandaşlık gibi gelişmeler de talebi artıracaktır. Yabancı açısından baktığımızda, Türkiye 15 Temmuz’u yaşamış, ülkesine demokrasisine sahip çıkmış bir ülke. Suriye’de, Libya’da Irak’ta problemler yaşanmış. Oralardaki problemler burada da yaşatılmak istenmesine rağmen, Türkiye dimdik ayakta durmuş. Bunlar yabancı için çok önemli. Ortadoğu’da paraları güvende değil, onlar da yurtdışında güvenli liman dedikleri yerlerde değerlendiriyorlar. Bir de Türkiye’yi kendilerine yakın görenler var. Ve yaşamak için Türkiye gibi hem müslüman hem modern bir ülkeyi tercih ediyorlar. Ben 2017 yılında yabancıya konut satışının 2016’nın üstüne çıkacağını düşünüyorum.

2017’de Fiyatlar % 30- 40 artacak

Mevcut fiyatlar tüketici için bir fırsatsa, yakında konut fiyatlarında artış mı görünüyor?

Geçmiş yıllara da baktığınızda böyle kampanya dönemlerinden sonra, piyasa normal seyrine döndüğünde konut fiyatları hep artmıştır. 2001’den sonra da 2008’den sonra da böyle oldu. 1 yılda yüzde 30-40’lara varan artışlar yaşandı. Aynısı yine yaşanacak. O yüzden fırsat diyorum zaten…