Avrasya Tüneli açılışına son 10 gün!

Avrasya Tüneli açılışına son 10 gün!

İstanbul’da Avrupa ile Asya kıtalarını boğazda denizin altından tüp geçitle birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta açılacak. Avrasya Tüneli dünyanın en iyi mühendislik eserleri arasında gösteriliyor. Projenin adı ise bugün sona erecek halk anketiyle belli olacak.

 

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nde artık sona yaklaşıldı. Avrasla tünelinin açılışına son 10 gün kaldı. Marmaray’ın kardeşi olan Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’taki açılışı öncesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, “Kıtalar Birleşiyor Alttan, İsmi Geliyor Halktan” sloganıyla anket başlattı. 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin hem Avrupa hem de Asya Yakası’nda toplam 8 gişe bulunacak. Geçişler OGS ve HGS ile yapılabilecek. İnşaatın tamamlandığını belirten Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. Yetkilisi İnşaat Mühendis Umut Arda Dündar, “Mekanik ve elektrik, elektronik montajlar yapılıyor. Gişelerde entegrasyon çalışmaları tamamlanmak üzere” dedi ve Dündar şu bilgileri verdi:

52 MİLYON SAAT TASARRUF: Projede yaklaşık 2 milyon metreküp kazı yapıldı, 700 bin metreküp beton, 70 bin ton demir kullanıldı. Başka bir deyişle 788 olimpik havuzu dolduracak kadar kazı yapıldı, 18 stadyum yapacak kadar beton, 10 adet Eyfel Kulesi yapacak kadar demir kullanıldı. Boğaz geçişlerinde sağlayacağı ek kapasite sayesinde yolculuk sürelerindeki kısalma ile yılda yaklaşık 52 milyon saat zaman tasarrufu sağlanacak. Araçların yaydığı emisyon miktarı (karbon monoksit, karbon dioksit, azot oksitler, partikül madde vb.) yılda yaklaşık 82 bin ton azalacak. Aynı anda 60 taşeron firmanın çalıştığı projede günde bin 800 kişiye istihdam sağlanıyor. Yapılan harcamalarla Türkiye ekonomisine günde 1.5 milyon liralık bir iş hacmi yaratılıyor.

GEÇİŞ ÜCRETİ 17 TL: 14.6 kilometre uzunluğundaki proje sayesinde Kazlıçeşme-Göztepe arasında yoğun trafikte 100 dakikada alınan yol 15 dakikaya inecek. Raylı sisteme sahip Marmaray’ın aksine Avrasya Tüneli’nden otomobiller geçecek. Günde 120 bin aracın geçiş yapacağı hesaplanırken, geçiş ücreti 17 TL olacak. Günlük ortalama 2 bin 500 mühendis, teknik eleman ve işçinin çalıştığı tünelin yüzde 99’u tamamlandı. Her iki yakanın da bağlantı yollarında trafik işaretleri, sinyalizasyon çalışmaları tamamlandı. Aydınlatma takılırken, sesi azaltan, buzlanmayı ve erimeyi önleyen asfalt kullanıldı.

KAMU KAYNAĞI YOK: Yap-İşlet Devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmal yapılan tüneli Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş., 24 yıl 5 ay süreyle işletecek. Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmadı. Yatırım için 960 milyon dolarlık uluslararası kredi sağlandı. 285 milyon dolarlık öz kaynağı Yapı Merkezi ve SK E&C temin etti.

5 DAKİKADA KITALARARASI YOLCULUK: Geçen ekim ayında ilk otomobil geçişini test eden ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan kendi kullandığı makam aracıyla Avrupa’dan Asya’ya 5 dakikada geçti. Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım da eşlik etmişti.

İKİ KITA ARASINDA GÜVENLİ YOLCULUK

 1. Asya girişi Harem’de, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı’da yer alacak.
 2. Tünel, ileri teknolojisiyle güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.
 3. Modern aydınlatma, havalandırma ve düşük eğilimli yolla konfor artacak.
 4. Tünelinde her katta iki şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak.
 5. Sis ve buzlanma durumunda kesintisiz yolculuk olacak.
 6. Karayolu ağını tamamlayan anahtar bağlantı ve İstanbul’daki mevcut havaalanları arasında en hızlı ulaşım olanağı olacak.
 7. Trafik yoğunluğu azalacak ve egzoz emisyon oranı azalacak.
 8. Tarihi yarımadanın doğusunda trafik azalacak.
 9.  Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerinin trafiği rahatlayacak.
 10. Yapısı İstanbul siluetine zarar vermeyecek.
 11. 7 gün 24 saat hizmet verecek
 12.  Sadece minibüs ve otomobiller kullanabilecek.
 13. OGS ve HGS ile ödeme yapılacak. Yolcular için ek ücret yok.
 14. Her 100 metrede bir yer alan acil durum telefonları, kamu anons sistemi, radyo anonsu ve GSM alt yapısı sayesinde yolculuk esnasında kesintisiz bir iletişim imkânı sağlanacak ve acil durumlarda bilgi akışı kesilmeyecek.
 15. Tünel girişlerinde ve içinde 7/24 görev yapan İlk Müdahale Ekipleri olaylara hemen müdahale edecek.

 

 1. Tünel, 7.5 büyüklüğündeki bir depreme göre tasarlandı. Boğaz altında inşa edilen sistem, İstanbul’da 500 yılda bir olacak en büyük depremde hiç hasarsız hizmete devam edebilecek.

Sabah