TOKİ 2017’de İstanbul’da 13 ilçede 15 bin konut dönüştürecek

TOKİ 2017’de İstanbul’da 13 ilçede 15 bin konut dönüştürecek

2017 TOKİ projeleri kapsamında İstanbul’a yoğunluk verecek şehir genelinde toplam 13 ilçede 15 bin konut dönüştürülecek.

Türkiye’nin en büyük sosyal konut üretişcisi TOKİ 2017 hedeflerini açıkladı, İstanbul’da kentsel dönüşümle 15 binden fazla binayı dönüştürecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  ülke genelinde yürttüğü proejelrin 2017 ayağında 65 bin konut hedefinin üzerine çıkmak için düğmeye bastı. 2017 TOKİ projelerine yenileri eklenecek. İdare Türkiye genelinde yeni, projelere işmza atacak. TOKİ’nin en dikkat çekici 2017 projeleri arasında İstanbul geliyor. İstanbul’da 15 binden fazla konutun dönüümü TOKİ liyle gerçekleştirilecek. Binlerce sosyal konut üretimi yapan, binlerce vatandaşı ev sahibi yapan, kira ödercesine konut satışı yapan tek kurum olan TOKİ , 2017 için düğmeye bastı. Ülke genelinde yeni projelere ve kentsel dönüğşüme hız veren idare yeni yıl ile beraber İstanbul için özel kentsel dönüşüm projelerine start verecek. Bu kapsamda hummalı bir çalışma devam ediyor. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) M.Ergün Turan, “İdare 207 ile birlikte İstanbul’un dönüşümüne ağırlık verecek. İdare 13 ilçede yaklaşık 15 bin konutta kentsel dönüşüm yapacak” dedi.

Türkiye genelinde yerel yönetimlerinde desteğiyle yaklaşık 54 ilde gerçekleştirilen  70 binden fazla konutun inşaat çalışmalarının tamamlayan TOKİ, 2017’de aynı rakamı yakalamaya çalışacak. Açıklama TOKİ Başkanı Turan’dan geldi. Kentsel dönüşüme ağırlık verileceğininin altını çizen Turan, “özellikle İstanbul’da toplam 13 ilçede sahaya ineceğiz. Bu kapsamda 15 bin konut, deprem riskine karşı yenilenmiş olacak. Türkiye genelinde ise 54 ilde toplam 25 bin konutluk kentsel dönüşüm projelerimiz var. Başta Avcılar olmak üzere Beyoğlu, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Esenler, Güngören, Küçükçekmece, Başakşehir, Ataşehir, Bağcılar, Kağıthane ve Zeytinburnu ilçelerini kapsayan 13 ilçede dönüşüm başlayacak. İstanbul’un siluetinin bozmayacak yeni projeler hayata geçirilecek. İmar hakkı olmayan bölgelerde yer alan gecekondulardaki vatandaşlarımıza satışa sunmadığımız konutları avantajlı fiyatlarla önereceğiz. Hak sahibi dönüşümde yerini değiştirdiğinde bizden çok daha uygun fiyata konut sahibi olacak. İmar hakkı olmayan o bölgelerde ise herkesin faydalanacağı sosyal alanlar yapacağız.” ifadelerini kullandı.