Pendik’te 15 bloklu Gonca Sitesi kentsel dönüşüme girdi!

Pendik’te 15 bloklu Gonca Sitesi kentsel dönüşüme girdi!

Kentsel dönüşüm çerçevesinde Pendik’te yıkılıp yeniden yapılan bina sayısı hızla artıyor. Son olarak Velibaba Mahallesi Aydos Caddesi’nde bulunan 38 dönümlük 15 bloklu site, daha yeni ve sağlam konutlara dönüşmek üzere iki gün içinde yıkıldı.

Pendik Belediyesinin ilçeyi depreme dayanıklı hale getirmek ve daha sağlıklı bir kent oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmaların neticesinde her birinde onlarca ailenin yaşadığı eski sitelerde dönüşüm gerçekleşiyor. Riskli yapı ilan edilerek Haziran ayında dönüşüm sürecine giren 15 blokluk Gonca Sitesi’nde de iki gün içinde yıkım gerçekleştirildi. 38 bin 727 metrekare alana sahip 216 daireli site, bugüne kadar Pendik’te  dönüşüme giren en büyük site alanı oldu.  Sitede oturup da kiralık eve çıkan mülk sahiplerine ise  Pendik Belediyesi tarafından 18 ay boyunca 795 lira kira yardımı verilecek.

Sırada başka siteler var

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sitelerin dönüşüm için Pendik Belediyesine başvurduklarını belirterek:  “Pendik’te ulaşım ve otopark sorununu çözen, yeşil  ve sosyal alanları yeterli, toplumun her kesimini kucaklayan bir kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz.  Pendik’te  kentsel dönüşümü toplumsal olarak talep eden, bütüncül bir yaklaşım var. Siteler dönüşmek için bize müracaat ediyor. Bu anlamada, dönüşüm bizim için bir şans.  Bu şansı  iyi kullanmak için, var olan parsel içinde otopark sorununu çözmek,  küçük parselleri birleşmeye teşvik etmek amacıyla  bütün teşvik mekanizmalarını planlarımıza koyduk” dedi.