Güneydoğu dünyanın en büyük şantiyesi oldu!

Güneydoğu dünyanın en büyük şantiyesi oldu!

Güneydoğu’da yıkılan şehirler yeniden inşa ediliyor. PKK’nın hendek terörü yüzünden evini terk edenler, artık güvenle geri geliyor.

Terör örgütü PKK’nın hendek-barikat siyasetiyle neredeyse yerle bir ettiği Şırnak’ta hayat bugünden itibaren normale dönüyor. Terör örgütünün mayın, el yapımı patlayıcılarla tuzakladığı evler, sokaklar güvenlik birimleri tarafından tek tek temizlendi. Öncelikle hasarlı binalar yıkılarak, molozların temizlenmesi çalışması yapılıyor. Şırnak Valiliği, hızlı bir çalışmayla yıkılmış binaların yerine yenilerinin inşa edileceğini açıkladı.

KONTROLLÜ ÇIKACAKLAR

Şırnak’ta bugün saat 05.00-22.00 arasında sokağa çıkma yasağı kalktı. Ancak, şehre girişlerde yoğunluk yaşanmaması kontrollü bir giriş uygulanacak. Bunun için şehre girişler mahalle mahalle olacak. Valilik planlamasına göre, Atatürk ve Vakıfkent Mahalle sakinlerinin bugün, Şehri Nuh ve Gündoğdu Mahalle sakinleri yarın, Aydınlıkevler ve İsmetpaşa Mahalle sakinleri çarşamba, Cumhuriyet ve Gazipaşa Mahalle sakinleri perşembe, Yeşilyurt ve Bahçelievler Mahalle sakinlerinin cuma, Yenimahalle ve Dicle Mahalle sakinleri ise cumartesi şehre alınacak.

ŞEHİT ŞANTİYE ALANI GİBİ

Hendek barikat siyaseti ile vatandaşla devleti karşı karşıya getirmeyi planlayan terör örgütü, kenti terk ederken de her yere mayın döşemiş. Terörist unsurlarının etkisiz hale getirilmesi sonrasında teröristlerin yerleştirdiği mayın ve el yapımı bombalar kontrollü olarak patlatılmış. İş makinaları yıkılmış binaların molozlarını temizlemek için yoğun bir çalışma yürütüyor. Valilik kaynakları, sokağa çıkma yasağının tuzaklamalardan ve ağır hasar gören binaların yıkımı sırasında vatandaşların zarar görmemesi için bugüne kadar uzatıldığını belirtti.

5 bin konut yapımı

Şırnak valiliği, kent merkezinde öncelikle 30-40 yıllık tamamen eskimiş olan su-kanalizasyon şebekesi, arıtma sistemi de  ilave edilmek suretiyle projelendirme çalışmaları tamamlandığını açıkladı. Aynı şekilde şehir içi cadde ve sokaklara 105 kilometre sıcak asfalt yapılması konusunda ihale işlemlerinin tamamlandığı da ifade edildi. Aynı şekilde 1 yıl içerisinde Şırnak merkezde içinde iş yerlerinin de olduğu Gazi Caddesi’nde 960 konut, diğer mahallelerde ise 5 bin konut inşa edilecek.

EV VE KİRA YARDIMI

Şırnak Valiliği, evleri yıkılan ve imarı için anlaşma imzalayan vatandaşlara ayda 500 TL kira yardımı yapacak. Vatandaşın 100 metrekarelik evi yıkıldıysa kendisine ücretsiz olarak 100 metrekarelik ev verilecek. Daha geniş bir ev almak isteyen ise aradaki farkı ödeyecek. Yeni yapılacak binalar; her türlü sosyal, fiziksel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmış durumda.

TERÖR HASARINA 36 BİN YENİ KONUT

Sur, Şırnak il merkezi, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin ve Yüksekova gibi yerlerde yürütülen imar çalışmaları kapsamında zarar tespit çalışmaları da tamamlandı. Terör örgütünün kullanılamaz hale getirdiği 30 bin konutun yerine alt yapı ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte 36 bin yeni konut yapılacak.  Diyarbakır Sur ilçesinin tarihi dokusu korunarak şehir yeniden inşa edilecek. Bu yılın sonunda ilk konutların teslim edilmesi planlanıyor. Sur haricindeki 6 yerleşim yerinde 1 yıl içinde, Sur da ise iki yıl içinde çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. 2017 başından itibaren “Sur’da ev istiyorum” diyen bir vatandaşa TOKİ’den ev verilebilecek.

Star