Emay İnşaat’tan 2017’de 3 yeni proje!

Emay İnşaat’tan 2017’de 3 yeni proje!

Bugüne kadar 10 bin konutu sahiplerine teslim eden Emay İnşaat, 2017’de de yatırımlarına devam edecek. Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, fazla yoğunluğun olmadığı bölgelerde proje geliştirmeye dikkat ettiklerini belirtti

 Gayrimenkul sektöründe son yıllarda ciddi tartışmalara neden olan “Konut fiyatlarında balon var mı?” konusu, gündemdeki yerini koruyor.

Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar’a göre Türkiye’de gayrimenkul fiyatları şu an uygun seviyelerde seyrediyor. Çağlar, aynı zamanda, fiyatlarda bir artış yaşanmadığına dikkat çekerek 2016’da konut fiyatlarının dolar bazında 10 sene önceki fiyatlarla eşdeğer olduğunu dile getiriyor. Hakan Çağlar, konut fiyatlarında balon konusunu şöyle değerlendirdi: “Mesela biz Yalova’daki projemizin metrekaresini 4 bin-4 bin 500 TL aralığında satışa çıkaracağız. Bu aşağı yukarı 1 bin 300 dolara denk geliyor. 2006’da da konutlar bu fiyatlardan satılıyordu. İstanbul’a da baktığımız zaman bugün metrekare fiyatları ortalama 7 bin TL yani 2 bin-2 bin 500 dolar civarında. 10 sene önce de fiyatlar yaklaşık bu seviyelerdeydi.”

 ‘SERBEST PİYASA FİYATLARI DENGELER’

Hakan Çağlar, serbest piyasa koşullarının hiçbir zaman sivri hareketlere izin vermeyeceğini belirterek, piyasa koşullarında ani gelişen her hareketin mutlaka karşılığını bularak dengeleneceğini kaydetti.

Çağlar, “Serbest piyasada ani olan her hareket karşılığını mutlaka görür. Yanma rakip gelir, fiyatlar piyasa içinde birbirini dengeler” diye konuştu.

1.3 milyar dolarlık yatırım yapacak

Bugüne kadar 10 bin konutu sahiplerine teslim eden Emay İnşaat, 2017’de de yatırımlarına devam edecek. Emay inşaat olarak kentsel dönüşümde konut stokunun artmadığı ve fazla yoğunluğun olmadığı bölgelerde proje geliştirmeye dikkat ettiklerini belirten Çağlar, “Nisan 2017’de İstanbul Maslak Ayazağa’da bin 500 konutluk bir projeye başlayacağız. Bu bölgeye ilk giren firmalardan biriyiz. 400 milyon dolar yatırım bedeline sahip Yalova Kentplus projemiz de bu şekilde konut stoğunun çok olmadığı bir yerde” dedi. Çağlar, Ayazağa’da yükselecek projenin 500 milyon dolar yatırım bedeliyle hayata geçeceğini kaydetti. Emay İnşaat’ın 2017 yılında İstanbul’da yapacağı bir diğer proje ise Şişli-Fulya bölgesinde yer alıyor. Projenin 300 milyon dolarlık yatırım değerine sahip olacağı öngörülüyor. Çağlar, Kentplus Kadıköy projesinin 2. etabının ise 120 milyon dolar yatırım bedeliyle hayata geçeceğini belirtti. Emay’ın 2017’de hayata geçireceği bu 3 projenin toplam yatırım bedeli 1.3 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Habertürk