Küçük banyoları geniş ve işlevsel hale nasıl getirebiliriz?

Küçük banyoları geniş ve işlevsel hale nasıl getirebiliriz?

Kullanışsız ya da alan olarak yetersiz küçük banyoları bazı dekoratif dokunuşlar ve dizayn metotlarıyla olduğundan daha büyük ve ferah gösterebiliriz.
Gün içerisinde oldukça fazla kullanılan banyoların küçük olması dekorasyon yapılırken daha hassas davranılmasını gerektirir. Çünkü dekorasyonda yapılan hatalar banyoyu olduğundan çok daha küçük, basık ve kasvetli gösterebilir.

Küçük banyoları dekore etmek konusuna size önereceğimiz bazı dekorasyon uygulamaları ve ufak dokunuşlar sayesinde banyonuzu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

ku%cc%88c%cc%a7u%cc%88k-banyo-dekorasyonu

Küçük banyonuzu daha ferah ve büyük göstermek için banyodaki esas mobilyalarda ve duvarlarda açık renkler kullanabilirsiniz. Banyonuzun genel dekorasyonunda koyu ve baskın renklerden kaçının. Pastel renkleri, nötr renkleri ve beyaz tonları arka planda kullanın. Canlı renkleri aksesuarlarda kullanarak banyo dekorasyonunuzu renklendirebilirsiniz.

Seçeceğiniz mobilyaların boyutları da oldukça önemlidir. Banyoyu daraltacak mobilyalardan kaçınmakta fayda var. Örneğin banyo dolap derinliklerinin 10 cm altında olmaması gerekir.

ku%cc%88c%cc%a7u%cc%88k-banyo-dekorasyonu1

– Lavabo üzerine büyük bir ayna taktırın. Aynalar, banyo içinde ışığı, rengi ve deseni yansıtarak, mekanı daha geniş gösterecek ve banyonun görüntüsünü ikiye katlayacaktır.

– Küçük bir alanı küçük aksesuarlar daha da küçük göstereceğinden boyutu küçük olan aksesuarları tercih etmek yerine daha büyük olanları banyonuzda kullanabilirsiniz. Banyonuza kokulu, küçük mumlar, dekoratif taşlar, sepetler, havlular yerleştirerek şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. Tek parça banyo paspası kullanabilirsiniz.

– Banyonuzda yer verebileceğiniz kullanışlı raflar, hem eşyalarınızı koymak açısından oldukça işinize yarayabilir, hem de küçük banyolarınızı daha fonksiyonlu kullanmanızı sağlar.

 

– Banyoda doğru aydınlatma yapmak banyonuzu daha büyük gösterebilmenizi sağlar. Banyonuzu genel aydınlattıktan sonra, ayna üzerinde kullanabileceğiniz ışıklar ile aydınlatmanızı tamamlayabilirsiniz.

– Banyonuzun dağınık görünmesi alanı daha da daraltabilir bu nedenle dağınık görünüm oluşturacak ve gözü yoracak her türlü fazla eşyayı dolaplara ve çekmecelere kaldırın.

ku%cc%88c%cc%a7u%cc%88k-banyo-dekorasyonu2

– Küvet için büyük ürünler tercih etmek yerine yarım küvetler ya da köşe duşa kabinler kullanılabilir.

– Yerler için renk tercihi yaparken beyaz renk yerine daha az kir gösterecek gri rengi tercih edebilirsiniz.

– Büyük ve hantal dolaplar yerine duvara monte edilmiş dolap tercih etmek daha uygun olacaktır.