Kartal- Maltepe’de 29 yeni proje yükseliyor!

Kartal- Maltepe’de 29 yeni proje yükseliyor!

Eskinin sayfiye yeri olan Kartal-Maltepe hattı, son dönemde markalı konut projelerinin üssü haline geldi.

Eskinin sayfiye yeri olan Kartal-Maltepe hattı, son dönemde markalı konut projelerinin üssü haline geldi. Bölgede Mesa’dan Dap Yapı’ya kadar birçok şirkete ait 29 gayrimenkul projesi geliştirme ve üretim aşamasında bulunuyor, İstanbul’un yeni gelişim bölgesi olan hatta sahil kesimi yıldızı en çok parlayan alan olurken, ortalama metrekare fiyatları 5 bin 500 TL seviyesıne kadar ulaşıyor.

İstanbul’un son yıllardaki gelişim üssü olan Kartal-Maltepe hattı, Mesa’dan DKY înşaat’a, Dap Yapı’dan Royal Înşaat’a kadar markalı konutun yeni cazibe merkezi haline geldi. Eskinin sayfiyesi olan Kartal-Maltepe bölgesi, son yıllarda geliştirilen metro, otoyol, marina yatırımı gibi ulaşım projelerinin de etkisiyle öne çıkmaya başladı. Fabrika dönüşümünün öne çıktığı bölgede, 29 yeni konut projesi geliştirme ve üretim aşamasında.

Kartal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’e 555 hektarlık alan için hazırlatılan dev kentsel dönüşüm projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Maltepe ise sahil şeridi ve konut yapımına uygun arsalann varlığı ile markalı yatırımların üssü haline geldi. Bölgede sahil kesiminde metrekare fiyatları 9 bin TL’ye kadar yükselirken, üç yıl önce 3 bin 500 lira olan ortalama metrekare fiyatları ise 5 bin 500 TL seviyesine ulaştı. 2017’de fiyat ibresinin yine yukarıya dönük olacağı belirtiliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Kartal-Maltepe hattının Avnıpa Yakası’ndaki kıymetli E-5 hattının Anadolu Yakası’ndaki uygulaması olduğunu söylüyor. Orta vadede Kartal-Maltepe hattının Şirinevler-Ataköy gibi olmasını beklediklerine işaret eden Maya, “Bu hatta geliştirilen projeler münferit projeler şeklindeydi. Son yıllarda markalı konut projeleri de geliştirilmeye başlandı. Bölge,  Marmaray  ve metronun kullanılmaya başlamasıyla birlikte İstanbul’un öne çıkan bölgelerinden biri haline geldi” diyor.

KOMPAKT YAŞAM

Marmara Denizi ve adalar manzarası ile öne çıkan bölge, sayfiye kimliğinden sıyrılmaya başlamış durumda. îş GYO’nun geliştirdiği Manzara Adalar, Dap Yapı’nın geliştirdiği İstmarina gibi ses getiren projelerin yanı sıra, bölgenin en büyük arazisine sahip olan Eczacıbaşı da bu arazisinde Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme şirketi ile konut, rezidans, AVM ve ticari ünitelerden oluşan bir proje geliştirme çalışması yürütüyor. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Kartal-Maltepe hattının ulaşımının kolaylaşması ve kompakt bir yaşam alanı olması ile yıldızının parladığını söylüyor. Boysanoğlu, Mesa olarak bölgede satışı sürenlerle birlikte toplam dört proje geliştirdiklerini belirtiyor ve yeni projeler geliştirmek üzere görüştükleri yerlerin de olduğunu vurguluyor. Erhan Boysanoğlu, “Bölge ulaşımının kolaylaşmasıyla istanbul’a yakınlaştı. Dragos’ta birkaç arsa ile görüşmeler yürütüyoruz. Anlaşmamız halinde orada yeni proje geliştirebiliriz” diyor.

REKOR FİYAT

Emlak konut GYO’nun istanbul Maltepe Küçükyalı’da satışa çıkardığı 114 bin 239 m2’lik Karayolları arazisi, 3,6 milyon TL veren Tahincioğlu’nun olmuştu. Tahincioğlu’ndan yapılan açıklamada, “Tahincioğlu olarak bu bölgede projemizi Maltepe Küçükyalı’ya yakışır bir şekilde hayata geçireceğiz” denilmişti. İhale kapsamında bulunan toplam yedi arsadan üçü ticaret-konut alanı, diğerleri ise ilkokul, ibadethane, meydan ve park olarak yapılandırılacak.

2023 hedeflerinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nın yeni merkezi olacağı açıklanan Kartal, yapılan altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden biri oldu.

Bölgede geliştirilen projeler daha çok E-5’in alt tarafı ve üst tarafı olarak sınıflandırılırken, geliştirilen projelerin hemen hepsinin deniz manzarasına sahip olmasıyla ilgi görüyor.

NEDEN GELİŞİYOR?

Bölgeye sahil yolu, D-100 ve minibüs yolu gibi üç ana yoldan ulaşım mümkün. Kadıköy-Kartal metrosu ve planlama aşamasındaki sahil yolu E-5 arasındaki havaray hattı. D-100 ile sahil yolu arasındaki bölgeye ilgiyi artırdı.

Birçok fınans kurumunun Çayırova-Şekerpınar aksına taşınmasıyla OSB’lerdeki beyaz yakalı çalışanlar konut bölgesi olarak Kartal-Tuzla aksını tercih eder hale geldi.

D-100 cepheli bölgeler üst ve üst orta gelir grubuna hitap ediyor. Sahil yolu kesiminin yakın gelecekte A-, B+ gelir grubuna hitap eden projelere ev sahipliği yapması bekleniyor.

Bölgede bulunan projelerdeki konutların yüzde 35’i 1+1, yüzde 33’ü 2+1, yüzde 23’ü 3+1, kalanları ise diğer tiplerden oluşuyor. Kartal-Maltepe bölgesinde yaklaşık 258 bin m2’lik ofis stoku bulunuyor. Bunların yüzde 74’ü A sınıfı ofis projelerinden oluşuyor. İstanbul genelindeki toplam ofis stokunun yaklaşık yüzde 5’i bu bölgede bulunuyor.

Kartal projeleri

 1. Rota mavi
 2. Arma Menta
 3. And Pastel
 4. Royal Group projesi
 5. Fly Quatara Residence
 6. DKY Ada
 7. Mesa Marmara
 8. Referans Kartal
 9. Helis More
 10. Golden Tulips
 11. Teras Marmara Kartal
 12. Çukurova Bostan
 13. Manzara Adalar
 14. Mesa Sahili 223
 15. Mesa Sahili 224
 16. Mesa projesi
 17. Moment Kartal
 18. Kordella Tvvins
 19. Vadikule
 20. Marmara Kule Business
 21. Propa Vista
 22. Piazza
 23. Manzara Adalar
 24. IstMarina

Maltepe projeleri

 1. Tulip RoseTwin
 2. Adam Kule
 3. WLoft Dragos
 4. Evinpark Maltepe
 5. Tahincioğlu
 6. Küçükyalı projesi

“Ulaşımı kolaylaştı

Erhan Boysanoğlu (Mesa YKB):

“Kartal-Maltepe hattının ilgi görmesinde son yıllarda geliştirilen ulaşım projelerinin katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Metronun gelmesiyle birlikte İstanbul’un merkezine yakınlaşan Kartal’ın deniz gören kesimlerinde fiyatlar 9 bin TL’ler seviyesine ulaşmış durumda. Fabrika dönüşümünün yarattığı yoğun arz nedeniyle bölgede fiyatlar enflasyon seviyesinde artacaktır.”

“Merkeze yakınlaştı

Makbule Yönel Maya (TSKB Gayrimenkul değerleme GM):

“Eskinin sayfiyesi olan Kartal-Maltepe hattı ulaşımının kolaylaşmasıyla istanbul’un merkezine yakınlaştı. Sahil şeridi ve düzenli yapılaşması da talep görmesini sağlıyor. Kartal, son yıllarda konut gelişiminin yanı sıra ofis bölgesi olarak da öne çıkmaya başladı. Projeleri tercih edenler ise çalışan, bekar ve çocuksuz, orta ve orta üst gelir grubundaki aileler.”

En çok 1+1 üretiliyor 

CANSEL TURGUT YAZICI {Eva Gayrimenkul Değerleme GM):

“Bölge markalı konutlar açısından incelendiğinde, konut fiyatlarının D100 Karayolu’nun alt ve üst bölgesine göre değiştiği görülüyor.D-100 Karayolundan sahil yoluna indikçe fiyatlar artış gösteriyor, yukarı çıktıkça ise fiyatlarda düşüş yaşanıyor. Orta ve üst gelir grubunun tercihi olan bölgede en çok 1+1, sonrasında ise 2+1 ve 3+1 tipinde konutlar üretiliyor.

Ekonomist