‘Kanal İstanbul’a kısa sürede başlayacağız’

‘Kanal İstanbul’a kısa sürede başlayacağız’

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Finans Merkezi’nin temel atma töreninde Kanal İstanbul’a kısa sürede başlanacağını açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım, Ümraniye’deki İstanbul Uluslararası Finans Merkezinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hizmet binalarının temel atma törenindeki konuşmasında, yedi tepeli İstanbul’a 7 dev eser kazandırmayı vadettiklerini hatırlattı.

Söz konusu eserleri teker teker tamamladıklarını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Birincisi İstanbul-Ankara hızlı treni. Bitti mi? Bitti, hizmete girdi. Pendik’e kadar geldi. Pendik’le Kadıköy arası da önümüzdeki sene sonunda bitecek. İki, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları bitti, hizmete girdi. Üç, Marmaray bitti, çalışıyor. Dört, Avrasya Tüneli, 20 Aralık’ta hizmete açılıyor. Kaldı 3 tane. Birisi İstanbul-İzmir Otoyolu, Osmangazi Köprüsü. Osmangazi’den İznik’e kadar bitti. Hizmete girdi. Diğer birisi Kanal İstanbul. İnşallah kısa sürede başlayacak. Yedincisi dünyanın en büyük havalimanı, Yeni İstanbul Havalimanı. Bu projenin bedeli ne kadar biliyor musunuz? 35 katrilyon. 35 milyar. Ne anlama geliyor? Dünyadaki irili ufaklı birçok ülkenin bütçesinden daha büyük.”

BİNALİ YILDIRIM

“YDA ve TOKİ’ye teşekkür ediyoruz”
Yıldırım, temeli atılacak İstanbul Finans Merkezinin bu hale gelmesinde emeği geçen birçok kuruluş olduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“En büyük fikir Sayın Cumhurbaşkanımızın. Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. İlgili bakanlar, Orta Vadeli Plan’da, kalkınma planlarında buranın finans merkezi olması için yoğun çalışma yaptılar, kararlar aldılar. Yüklenicilere teşekkür ediyoruz, YDA ve TOKİ’ye ve burada merkez kurmaya karar veren BDDK, SPK gibi önemli kuruluşlarımız var, onlara teşekkür ediyoruz. Ümraniye Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ama en büyük teşekkür sizlere, değerli yol arkadaşlarımıza. Bu güzel günde, bu temel atmada, bizleri yalnız bırakmadınız. Bu tatil gününde koşa koşa geldiniz her zaman yaptığınız gibi. Bu eserin ülkemize, İstanbulumuza, geleceğimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olun.”

Törenden notlar
Başbakan Binali Yıldırım, tören alanına geldiği sırada kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara, kürsüye çıkarak selam verdi.

Programa, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın yanı sıra AK Parti’nin İstanbul milletvekilleri, iş ve finans dünyasından birçok isim katıldı.

Başbakan Yıldırım, konuşması sırasında bir vatandaşın “Amerika’dan FETÖ’yü isteriz” diye seslenmesi üzerine, “O teferruat” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, temel atma töreninden sonra projede çalışacak işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.