Konut sektörü son 5 yılın en kritik Ekim ayını yaşıyor

Konut sektörü son 5 yılın en kritik Ekim ayını yaşıyor

Konut sektörü son 5 yılda yaşanan gelişmelere bakınca konut sektörünün 2016 Ekim ayının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Konut sekötürnde son 5 yıldaki gelişmelere baktığımız zaman Ekim-Kasım 2016 tarihleri konut sektörü için çok önemli bir süreç olduğu görülüyor. 2011 yılında başlayan konut sektöründeki olumlu yükseliş 2015 yılına kadar artarak devam etti. Bu süreç içinde ekonomideki istikrar, konut fiyatlarının düşük olması aynı zamanda İstanbul’un hemen hemen her bölgesine yatırım yapılan ulaşım projeleri konut sektörünün yükselişinde etkin bir rol oynadılar.

Metrekare fiyatlarının uygun olması iyi giden ekonomide konut kredi faizlerinin düşük olması, aynı zamanda Türkiye’nin Ortadoğu’da oldukça yatırım yapılabilir bir ülke olarak görülmesi, konut sektöründeki bu yükselişi hızlandırdı.

2011-2014 yılları arasında oldukça projenin lansmana çıkması, tanıtılması ve projelerde büyük atılım gösteren Türkiye’deki mimarlar tarafından çalışılan yenilikçi, güvenli aynı zamanda akıllı konut projelerinin olması bu yükselişe değer kattı.

Genelde konut sektörü İlkbahar ve Sonbahar mevsimsel proje tanıtımlarıyla konut alıcılarıyla buluşuyordu. 2015 yılındaki 2 seçim süreci, konut kredi faiz oranlarının yükselmesi aynı zamanda konutların oldukça prim yapması 2015 yılında başlayan durgunluğun başlıca sebepleriydi.

Konut sektöründeki fiyatların geldiği nokta ve enflasyon üzerinde yüksek prim yapması konut alıcılarına da büyük karlar sağladı. Son 2 yılda ise bu tablo yerini konutta satış ve fiyat durgunluğuna bıraktı.

Gerek dünya ekonomisinde gelişen olaylar FED’in faiz artırım söylemleri, komşularımızda yaşanan olumsuz gelişmeler,yılının ilk yarısında da oldukça sektörde etkisini gösterdi.

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminden sonra ekonomide görülen belirsizlik hükümetin ekonomi ve konut sektörü için aldığı acil önlemlerle destek verdi. Aynı zamanda sektörün lider konumunda olan Emlak Konut GYO ortak olduğu projelerle tarihi bir kampanya başlatarak, ekonomiye milli bir destek verdi. Emlak Konut kampanyasına GYODER ve tüm müteahhitlerin katılmasıyla konut sektörünün milli iradeye destek verdiği görüldü. Hükümetin bu süreçte gerek ekonomi, gerekse konut sektörü için hızlı ve kararlı davranması konut sektörüne büyük destek verdi. Bunun neticesinde geçtiğimiz Ağustos aylarına göre mevsimsel olarak konut satışları başarılı bir grafik yakaladı.

Sektörün önde gelen yöneticileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde konut sektöründe 2016 Eylül-Ekim ayında büyük hareketlenme beklediklerini, kendilerinin de tamamen bu aylara yoğun çalışma yaptıklarını belirtmişlerdi. Ekim 2016 ayı konut sektörü açısından son 5 yılın en kritik ayı olarak görülüyor. Hükümetin ve sektördeki müteahhitlerin vermiş olduğu destekler sonucunda Türkiye’nin kalkınmasında payı olan en önemli sektörlerden biri olan konut sektöründe nasıl gelişmeler yaşanacağı merakla bekleniyor.

Eyüp İyigün/Emlakmetrekare.com