Türkiye’de halk en çok konuta güveniyor

Türkiye’de halk en çok konuta güveniyor

Türkiye 2016 yılının ikinci üç aylık döneminde dünyada konut fiyatları en hızlı artan ülke olmayı başardı, enflasyonun da etkisiyle birlikte, küresel konut artışında yüzde 13,9’luk ora yükseldi.

Türkiye 2016 yılının ikinci üç aylık döneminde, enflasyonun da etkisiyle, küresel konut artımında yüzde 13,9’luk oranla dünyada konut fiyatları en hızlı artan ülke oldu. Türkiye konut artışında 13. Sırada yer alıyor.

KONUT ARTIŞLARINA MEDYA NE DİYOR ?

Türkiye’deki konut fiyat artışlarının altında hiç kuşkusuz birden çok neden  yatmakta. Medya’da yer alan haberlere baktığımızda otoriteler konut fiyatlarında yaşanan artışların; kentsel dönüşüm, göçmen krizi, arz talep dengesi gibi nedenlerden kaynaklandığını söylüyorlar. Ajans Press konut sektörünün medyaya yansımalarını incelemesiyle. Ajans Press’in yerel ve ulusal basını tarayarak hazırladığı konut raporunda yıl boyunca 7 bin 336 haber yapıldığı belirlendi. Türk halkının gayrimenkulü en güvenli, en çok kazandıran ve en karlı yatırım aracı olarak gördüğü ve yatırımlarını bu çerçevede yaptığı medyada öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. Ajans Press’in konut raporunda en çok konut haberi yapılan il ise İstanbul oldu.  Öte yandan 15 Temmuz darbesi sonrasında, hükümetin konut kredilerini düşürme yolunda attığı adımlar, sektöre olumlu bir hareketlilik getirdiği ve yatırımların ilerleyerek devam edeceği belirtiliyor.