Konut Kredisi Kullanımında Büyük Artış

Konut Kredisi Kullanımında Büyük Artış

Mevduat bankalarının konut kredilerinde 20 Ağustos’tan itibaren başlayan canlanma yaza bedel oldu. Haftalık bakıldığında konut kredilerinde, yılın miktarsal bazda en hızlı artışı 2 Eylül ile biten haftada yaşandı. Konut kredilerinde gelen faiz indirimi kredi hacmini 140 milyar TL’nin üzerine taşırken son iki haftalık artış 1.6 milyar TL’yi, sadece son haftadaki artış ise 725 milyon TL’yi buldu. Uzmanlar, bayramdan önceki haftanın da kredi tarafında çok hareketli geçtiğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların konut kredi faizlerini düşürmesini istemesiyle başlayan süreç, bankalardan karşılık bulmuş ve tüm mevduat bankaları sırayla konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına indirmişti. Faiz indirimiyle birlikte konut üreticisi de kampanyalı satışlarla sürece dahil olurken bu yıl genel olarak zayıf seyreden, hatta bazı haftalarda normal grafiğinin tersine artmayan, eksilen konut kredi hacminde ibre yeniden yukarı döndü.

Mevduat bankalarının konut kredisi hacmi 2 Eylül ile biten haftada 141 milyar 303 milyon TL’ye yükseldi. Kredi hacminde sıçramayı 20 Ağustos’tan sonra yaşanan hareketlilik getirdi. Merkez Bankası’nın mevduat bankaları haftalık konut kredisi istatistikleri incelendiğinde söz konusu tarihten sonra 2 hafta üst üste gelen yoğun kullanım etkili oldu. Kredi hacmi 141.3 milyar TL’ye çıkarken bu artış 2015 sonuna göre yüzde 7.76, başka bir ifadeyle 10.1 milyar TL’lik artış anlamına geldi. Geçen yılın 8 aylık döneminde ise konut kredi hacmi yüzde 12.1 yükselmiş stok rakamdaki artış 12.1 milyar TL’yi işaret etmişti.

Ağustosa kadar haftalık artışlar hep barajın altında

Mevduat bankalarının konut kredi hacmi 2015 sonu ile 3 Haziran arasındaki dönemde yüzde 4.9 yükselişle 137.4 milyar TL’ye yükseldi. Haziran ayının da yıl geneli açısından değerlendirildiğinde nispeten hareketli geçtiği görülürken temmuz ayında ise piyasa nispeten dalgalı seyretti. Yılbaşından beri haftalık bazda artışlara bakıldığında 500 milyon barajının sadece 6-10 Haziran haftasında aşıldığı dikkat çekerken 8 ve 15 Temmuz ile biten haftalarda peş peşe stok rakamda gerileme yaşandığı görüldü. Konut piyasasında eski canlı günleri hatırlatan ise faiz indirimini takip eden, ağustos ayının ikinci yarısı oldu. Çünkü haftalık bazda yeniden 500 milyon TL barajını aşan haftalık artışlarla 26 Ağustos ile biten haftada gelen 702 milyon TL ardından 2 Eylül ile biten haftada gelen 725.3 milyon TL’lik yükselişler faiz indiriminin tüketici nezdinde karşılığını bulduğunu gösterdi. Bu haftalık artış bu yılın ilk 8 ayında haftalık bazda yaşanan en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

Nitekim yüzdesel gelişime bakıldığında temmuz ayında konut kredisi hacminde aylık artış sadece binde 2 olurken, üst üste gelen ivme ağustosta konut kredisi artışında aylık büyümeyi yüzde 1.4’e taşıdı. Yıl sonuna göre değişimin yüzde 7.7 olduğu konut kredisi hacminde geçen yılın aynı dönemine göre değişim ise yüzde 9.8 olarak gerçekleşti. Katılım bankalarının konut kredi hacmi ise 11.2 milyar TL düzeyinde bulunuyor.

Mevduat bankalarının toplam tüketici kredilerine bakıldığında ise 303.3 milyar TL’lik bakiyenin 141.3 milyar TL’sini konut oluştururken 5.6 milyar TL’lik bir oto kredisi kullanımı bulunuyor. İhtiyaç kredileri ise 156.3 milyar TL’lik bir bakiyeye sahip.

Ece CEYHUN / Dünya