Babacan Yapı’dan iki yeni proje daha geliyor!

Babacan Yapı’dan iki yeni proje daha geliyor!

Babacan Yapı, yeni birçok sektöre girme planları ile geçen sene holdingleşmişti ve ana faaliyet alanı olan inşaata, turizm, lojistik ve enerjiyi de katarak Babacan Holding olarak adını alan şirket büyümeye devam ediyor.

İnşaat sektöründe 14 yıldan beridir faaliyet yürüten Babacan Yapı, iş yaptığı sektörleri çeşitlendirme hedefi doğrultusunda turizm, enerji ve lojistik sektörlerinde de yatırımlar yapmayı planlıyor. 2015 yılında Babacan Holding olarak yapılanmasını tamamlayan grup, dört farklı sektörde altı şirketle faaliyet gösteriyor. Holding, önümüzdeki iki yıl içinde inşaat, turizm, lojistik ve enerji alanlarındaki projelerine toplam 1 milyar 295 milyon TL’lik yatırım yapacak. ve Afrika’da arazi alıp tarım işine de girmeyi planladıklarını belirten Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Kenya ve Nijerya’da araştırmalar yaptıklarını söylüyor.

Holdingin faaliyet gösterdiği alanlar içinde inşaatın payı yüzde 75, turizm, lojistik ve enerji sektörlerinin payı ise yüzde 25 seviyesinde. İnşaat sektöründe  üç yeni projesine toplam 995 milyon TL yatırım yapacak olan Babacan Holding, geliştirme aşamasındaki yeni projeleriyle de yatırımlarına hız kesmeden devam edecek. 2015 yılında 115 milyon TL ciro yapan holding, yeni projeleri ve bu projelerdeki kiralamalarının da katkısı ile bu yıl 200 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Babacan Holding’in çalışan sayısı 154 ama inşaat projelerinde çalışılan taşeronlar da hesaba katılınca bu sayı 950 kişiyi yüksaliyor. Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, bu yatırımlarla önümüzdeki beş yıl içinde 1, 2 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor.

LOJİSTİK VE ENERJİ

Babacan Holding, önümüzdeki dönemde lojistik ve enerji sektörlerinde büyüme planları yapıyor. Babacan Lojistik şirketi ile Hadımköy’de Nakkaş ve Yeşilbayır köylerinde 65 bin, 15 bin ve 45 bin metrekare kapalı alana sahip üç farklı lojistik depo kurmak üzere düğmeye basılmış durumda.

Arsa bedeli dahil toplam 150 milyon TL yatırım yapılacak bu depolar 2017’de tamamlanıp faaliyete geçirilecek. İbrahim Babacan, Üçüncü Köprü yolu üzerindeki bu bölgede gelecek gördükleri için bu yatırımı yapma kararı aldıklarını söylüyor.

Babacan Enerji şirketiyle jeotermal enerji konusunda ihalelere katılan grup, Aydın Söke’de 350 bin metrekare alanda enerji yatırımı yapmak üzere lisans aldı. Şu anda ölçüm yaptıkları bölgede toplam 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirten İbrahim Babacan, ‘Yeni yatırımlar için araştırmalarımız sürüyor. İstanbul’da Büyükçekmece ve Kemerburgaz’daki enerji ihalelerine de girdik ama alamadık. Enerji konusunda üç kişiden oluşan departmanımız ihaleleri takip ediyor” diyor.

PRIME SUITE KONSEPTİ

Babacan Holding, Prime Suite adıyla otel ve rezidans hizmeti veren bir şirket kurdu ve bu sistemi tüm projelerinde uygulama kararı aldı. İbrahim Babacan, “Prime Suite adını verdiğimiz otel, rezidans konsepti-mizin ilkini Basın Ekspres Yolu’nda Suite Apart Hotel’de faaliyete geçirdik. İkincisini eylül ayında Babacan Palace’da, üçüncüsünü de Babacan Premium’un son 10 katında hizmete geçireceğiz. Orta ve uzun vadede bu sistemi Dubai ve Abudabi’de de yapmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

Holdingin devam eden projeleri arasında yer alan Babacan Palace, 28 bin metrekare alanda 65 milyon TL yatırım değerine sahip. Harami-dere’de inşaatı süren Babacan Premium projesine ise 160 bin metrekare alanda arsa dahil 450 milyon TL yatırım yapılıyor. Bin 100 adet konut ve 22 bin metrekare alana sahip AVM’den oluşan projede 41 katlı iki kule bulunuyor. Daire sahiplerine otel ve rezidans hizmeti (service apartment sistemi ile) verilecek olan proje için Ortadoğu’dan bir işletme grubu ile görüşmeler yapılıyor.

İKİ YENİ PROJE DAHA GELİYOR

Basın Ekspres Yolu Sefaköy kavşağında Babacan Port Royal adıyla arsa dahil 480 milyon TL toplam yatırım değerine sahip bin konuttan oluşan proje yapılması planlanıyor. Bu projede 13 katlı Prime Suite Hotel de yapılacak. Bu sene eylül ayında inşaatına başlanacak.  Geçtiğimiz yıl Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan 9 bin 200 metrekare alanlı Köy Hizmetleri Yerleşkesi’ni 24 milyon dolara satın olan holding, burada 90 adet rezidans ve Prime Suite olarak işletilecek olan 120 odalı bir şehir oteli yapmayı planlanıyor. Ruhsat aşamasında olan bu projeye 20 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.

 

GAYRİMENKUL YATIRIM FONU

Babacan Holding, Gayrimenkul Yatırım Fonu kurmak üzere de çalışmalar yapıyor. 2017 yılında SPK’ya başvurmayı planladıklarını belirten İbrahim Babacan, inşaat sektöründe B Grup ile inşaat işlerini, Babacan Grup Yapı Şirketi ile arazi geliştirme ve satın alma işlerini yürüttüklerini söylüyor.

Babacan Holding’in Hadımköy, Başakşehir, Arnavutköy ve Silivri’de yaklaşık 400 milyon TL’lik değer biçi-len 250 bin metrekare alana sahip arazileri bulunuyor. Bu arazilerde önümüzdeki beş yıl içinde yeni projeler geliştirilmesi planlanıyor.

Önümüzdeki dönem için Beylikdüzü E-5 üzerinde 135 bin metrekare alanlı çarşı ve rezidanstan oluşan bir proje planladıklarını belirten İbrahim Babacan, bu proje için 2017 yılında ruhsat alıp inşaata başlamayı hedeflediklerini söylüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DE GİRDİ

2014 yılından bu yana Fikirtepe’de ofisi bulunan Babacan Gayrimenkul, 24 bin metrekare alandaki 98 parselde 350 malikin yüzde 70’i ile anlaşarak bin 200 konut üretmeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ruhsat almak üzere başvuran şirket, bu onayın çıkmasının ardından inşaata başlayacak.

Bakırköy Osmaniye’de ada bazlı, Etiler ve Levent’te ise sitelerle görüşmeler yürüttüklerini belirten İbrahim Babacan, Basın Ekspres Yolu, Merter, Topkapı ve Maltepe’de görüştükleri toplam sekiz fabrika olduğunu da vurguluyor.

Ekonomist