Türkiye ile Çin arasında milyar dolarlık imzalar atıldı!

Türkiye ile Çin arasında milyar dolarlık imzalar atıldı!

Çin ile Türkiye milyar dolarlık projeleri kapsayan anlaşmalara imza attı.

Türkiye ve Çin, Pekin’i Londra’ya bağlayacak demiryolu projesi için 40 milyar dolarlık dev proje ile Edirne ve Kars arasında hızlı tren hattı yapılacak. Avrupa ve Uzakdoğu’nun birbirine bağlanması sağlanırken,  Türkiye’nin jeopolitik önemi daha da artacak. Bu gelişme Türkiye’nin merkez ülke rolüne katkı yapacak.

PEKİN-LONDRA TREN HATTI PROJESİ

G-20 Zirvesi nedeniyle Çin’de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ulaştırma sektöründe Çin ile çok önemli projeler olduğunu söyledi. Albayrak “Edirne-Kars hızlı tren projesi ile ilgili uzun süredir devam eden bir süreç söz konusu. Burada 30-40 milyar dolarlık bir projeden bahsediliyor. Çin, Pekin’i Londra’ya bağlayacak bu projeye çok önem veriyor. Uluslararası anlamda birinci sıraya koyduğu stratejik bir proje ve modern ipek yolunun önemli bir parçası” diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ NÜKLEER SANTRALDE ABD VE ÇİN ORTAKLIĞI

Enerji Bakanlığı ile Çin Enerji İdaresi arasında Yenilenebilir Enerji ve Kömür Alanında İşbirliği Anlaşması imzalandı. Çin tarafı ile imzalanan mutabakat zaptının üçünün enerji ile ilgili olduğunu kaydeden Enerji Bakanı açıklamasında şunlara değindi:
“Nükleer, yenilenebilir ve kömür. Üçüncü nükleer santral projesinin bir tarafı Çin, diğer tarafı ABD’li Westinghouse. Bu, ABD-Çin konsorsiyumunun talip olduğu bir proje. Önümüzdeki günlerde konsorsiyumla birlikte üçüncü nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak.”

“60 YIL DÜNYAYA HELAL, TÜRKİYE’YE HARAM DEDİLER”

Üçüncü nükleer santralin yerinin henüz belli olmadığını ancak duygusal davranmak yerine 17-18 kritere göre hareket edildiğini belirten Albayrak, haritalarda birkaç yerin öne çıktığını ve bunun için üst düzey istişare ile stratejik bir karar verileceğini dile getirdi. Albayrak farklı lobilerin ve projeye karşı çıkanların direncini eleştirerek şöyle konuştu:
“Türkiye’nin enerji ihtiyacını istikrarlı sağlayabilmesi için nükleere sahip olması şart. 60 yıldır tüm dünyaya helal olan bir teknoloji, Türkiye’ye haram deniliyorsa, orada bir numara var demektir.”

RUSYA İLE YENİ DÖNEM

Albayrak ayrıca, Rusya ile İstanbul’da yeni işbirliklerini görüştüklerini ve Türk Akımı Projesi’nin birinci fazı ile ilgili beklenen izinlerin onayını gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Bakan, “Son dönemde kömürde yaptığımız keşifler var. Şimdiye kadar hep Türkiye’de kömür rezervi var, ama bin 100 kalori, saman gibi yakılmıyor denirdi. Son dönemde 2 bin kalori değerinin üzerinde kömür rezervleri bulduk” ifadelerini kullandı.