Basın Ekspres Yolu’na 23 proje geliyor!

Basın Ekspres Yolu’na 23 proje geliyor!

Fabrikalar bölgesi olan Basın Ekspres Yolu, son yıllarda gayrimenkul projeleriyle öne çıkmaya başladı. Bölgede planlama ve inşaat aşamasında olan ve yakın zamanda devreye alınacak 23 yeni proje bulunuyor

Bir dönem büyük basın kuruluşlarına ev sahipliği yapan ve ayrıca da fabrikalar bölgesi olan Basın Ekspres Yolu, son yıllarda gayrimenkul projeleriyle öne çıkmaya başladı. TEM ile E-5’in en büyük bağlantı yolunun her iki kanadında konuttan otele kadar uzanan ciddi bir dönüşüm var. Bölgede planlama ve inşaat aşamasında olan ve yakın zamanda devreye alınacak 23 yeni proje bulunuyor.

İstanbul’da TEM ile E-5’i birbirine bağlayan Basın Ekspres Yolu’nun kaderi 25 yıl kadar önce basın kuruluşlarının merkezlerini taşıması ile değişti. Hürriyet Grubu’nun öncülük ettiği bu taşınma harekatı bölgenin adına da yansıdı. Şimdi az sayıda basın kuruluşu bulunsa da bölgenin adı hala Basın Ekspres Yolu olarak anılıyor. Fabrika bölgesi olarak da gelişimini tamamlayan bölge, tekstilden kağıt fabrikalarına kadar farklı sektörlere ev sahipliği yaptı. Havalimanına ve CNR Fuar Merkezi’ne yakınlığı ile 20’ye yakın otelin faaliyet gösterdiği bölge, Üçüncü Havalimanı’nın devreye alınmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’nın kaldırılacak olmasına rağmen hala yatırımların cazibe merkezi olma özelliğini koruyor. Otel, konut, rezidans ve ofis projelerinin geliştirilmeye devam ettiği bölgede şu anda inşaat, satış ve proje aşamasında 23 proje bulunuyor.

İstanbul’un ikinci Maslak’ı olarak da anılan bölge, son yıllarda önemli bir ofis üssü olmuş durumda. Bölgede tekstilcilerden lojistikçilere kadar farklı şirketler ofislerini konumlandırırken, yeni ofis projelerinin de A sınıfı olarak planlandığı görülüyor.

BÖLGEYİ GELİŞTİREN 4 NEDEN

1- E-5 ve TEM yollan arasında kalan bölge yeni ulaşım projeleri ile kolay ulaşılabilir hale geldi. Ulaşımı dört yeni metro hattıyla daha da kolaylaşacak.

2-  Atatürk Havalimanı’na ve fuar merkezine yakınlığı şirketler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Üçüncü Havalimanı’na dönük büyük yol hamlesi de var.

3- Levent-Maslak hattına göre uygun fiyatlı ofisler bölgenin önemini artırıyor. Son dönemde konuttan ofise nitelikli projelerde bir artış yaşanıyor.

4- Yüksek arsa stokuna sahip. Arsalar sektörde’kaliteli’tabir edilen büyük çaplı ve az sahipli.

Ekonomist