Çanakkale 1915 Köprüsü heyecan yarattı!

Çanakkale 1915 Köprüsü heyecan yarattı!

 Başbakan Yıldırım’ın, Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için ilk kazmanın vurulacağı tarihi 18 Mart 2017 olarak açıklaması, Lapseki ilçesinde büyük sevinç ve heyecan yarattı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için ilk kazmanın vurulacağı tarihi 18 Mart 2017 olarak açıklaması, Lapseki ilçesinde büyük sevinç ve heyecanla karşılandı.

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasındaki alanda yapılacak köprü, Trakya’dan Ege ve Akdeniz’e uzanan taşımacılık hattında Çanakkale’yi Marmara Bölgesi’nde vazgeçilmez bir konuma taşıyacak.

Köprünün, bölgede bayram ve özel günlerde yaşanan yoğun trafiğin neden olduğu sıkıntıların da önüne geçmesi bekleniyor.

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını büyük bir sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamalarda bu tarihin beklendiğini ancak bunun resmen açıklanmasıyla heyecanlarının en üst seviyeye ulaştığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Köprü bizim için Lapseki için Lapseki’nin çevresi için önemli. Köprünün başta buraya katkısı olacak, ekonomik olarak ise çok daha fazla olacaktır, bundan eminiz.”

“Çile bitmiş olacak”

Yılmaz, bu süreçte köprü konusundaki olumlu veya olumsuz her konu için değerlendirme yapacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanımızın açıklamasının ardından çarşıyı dolaştım, dolaşırken konuştuğumuz vatandaşlar ve esnaflar gerçekten çok mutlular. Lapseki’de şu an iskeleyi gezdiğinizde Çardak’a kadar araç sırası var. Sürekli burada böyle sıralar oluyor, kuyruklar oluyor. İnşallah bu kuyruklar da bitmiş olacak. Buraya gelen, karşıya, Avrupa’ya geçmek isteyen vatandaşlarımızın da çilesi böylece bitmiş olacak.”

Arsa, arazi ve konut fiyatları yükselişte

Lapsekili iş adamı Halil Özer ise İstanbul’da ve körfez bölgesinde köprünün gittiği yere medeniyetin gittiğini gördüklerini belirtti. Bu medeniyetin Çanakkale’ye de gelmesi arzuladıklarını dile getiren Özer, şunları kaydetti:

“Köprüyle birlikte Lapseki’nin bir o kadar daha gelişeceğine inanıyoruz, hatta siyasi merciler, yerel yönetimler bununla ilgili çalışmalarını yapıyorlar, incelemelere devam ediyorlar. Şehri belki 10-20 yıl sonrasına hazırlıyorlar. Lapseki halkı da hem esnafı hem ticaret yapanları, ticaret adamları, iş adamları köprüyle birlikte ciddi anlamda istifade edeceklerini düşünüyorum. İşte görüyorsunuz son 3-4 yıldır arsa ve tarla fiyatlarında ciddi anlamda artışlar oldu, yine daire fiyatları, emlak ve konutta inanılmaz artışlar oldu. ”

Esnaf İbrahim Kıroğlu da Çanakkale’ye köprü yapılmasını uzun yıllardır beklediklerini söyledi. Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını büyük sevinçle karşıladıklarını ifade eden Kıroğlu, köprü yapılmasının her anlamda katkı sağlayacağını belirtti.