375 askeri alan kensel dönüşüm için kullanılabilir

375 askeri alan kensel dönüşüm için kullanılabilir

Askeri birliklerin şehirin dışına taşınması ile ilgili çalışmalar devam ederken Bakan Mehmet Özhaseki, “Biz şehrin içinde sıkışan yerlerin kentsel dönüşüm alanı olarak kullanılması yönünde raporlayacağız” dedi. Özhaseki, 100 bin metrekareden büyük toplam 375 tane askeri alan var dedi.

Askeri alanların şehir merkezlerinin dışına taşınmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mili Savunma, Maliye ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Söz konusu çalışmaları her bakanlığın kendi içinde yaptığını ve belirli bir süreden sonra bütün çalışmaların birleştirileceğini vurgulayan Özhaseki, kendi bakanlıklarının da şehir merkezlerinde ne kadar askeri alan olduğu, büyüklükleri ve nerelere taşınmaları konusunda tespitler yaptığını bildirdi.

Askerlik şubeleri şehir içinde

Mehmet Özhaseki, şehir merkezlerinde 10 bin metrekareye kadar olan askeri alanların sayısının 1.300’e yakın olduğunu, 100 bin metrekareden daha büyük askeri alan sayısının ise 375 olduğuna işaret ederek, “Bunların tamamı mı taşınır, yoksa bir kısmının şehir içinde kalması doğru mudur, bu da bir soru.  Yani şehir içlerinde mesela askerlik şubeleri var. Askeri alan deyince askerlik şubelerini taşımalı mıyız? Hayır, askerlik şubeleri şehrin içerisinde olmalı,  insanlar gidip gelmemeliler, işlem yapacaklar. Her askeri alanda, ‘İlle de dışarıya çıkarılsın’ diye bir tavır içerisinde olmak doğru olmaz” diye konuştu.

Yeşil alan olacak

“Anadolu’nun birçok yerinde bu tür acemi talimgah taburları, diğerleri, komando taburları vesaire şehrin çeperlerine kurulmuş. Fakat bir müddet sonra şehir öyle büyümüş ki yutmuş içine almış. Şimdi onların taşınması çok doğru bir şey. 15 Temmuz’da bir kötü felaket yaşadık ama birçok hayra vesile oluyor. Hiç değilse bunların taşınmasına vesile oluyor. Bunlar ne olarak  kullanılacak, bir kere net olan şu, neredeyse tamamı, yüzde yüze yakını yeşil alan olacak, milletin sosyal ihtiyaçları ne ise ona bağlı olarak. Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı olarak bütün belediye başkanlarımızı arıyoruz.

Diyoruz ki ‘Siz de hangi alanlar var, vatandaş buralara ne yapılmasını istiyor,   belediye olarak bir beklentimiz var mı?’ Gelen talepler doğrultusunda raporumuzu hazırlayacağız. Sonra Maliye, Milli Savunma Bakanlığı ile  oturduğumuz zaman da onları karşılaştırdığımızda büyük ihtimal hepsi yeşil alan olacak.”

Özhaseki, askeri alanların taşınmasında ileriye dönük hesaplar yaparak da yerlerinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vatan