Çamlıca Camisi inşaatında son rötuşlar yapılıyor!

İnşaatına 36 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbe tamamlanarak üzerine Türk bayrağı çekildi.

İnşaasına 36 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbe tamamlanarak üzerine Türk bayrağı dikildi. Kubbeyle birlikte camideki kaba inşaat çalışması son buldu. Önümüzdeki günlerde kubbeye kurşunla kaplama işlemine başlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında bitime yaklaşılıyor.

camlica camisi çamlıca camisi

125 bin metrekare alanda devam eden inşaatın dev kubbesinin yapımı tamamlandı. Üzerine Türk bayrağı çekilen 72 metre yüksekliği ve 35 metrelik çapı bulunan dev kubbenin dışında camide irili ufaklı 70 kubbe daha bulunuyor. Şu anda kubbenin kurşunla kaplama işlemine hazırlık çalışmaları sürüyor.

camlica camisi çamlıca camisi

Çamlıca Camisi’nin 6 minaresi de tamamlandı. 4’ü 107.1 metre 2’si ise 90’ar metre olan cami minarelerinin toplam uzunluğu 608 metreyi geçiyor.

camlica camisi çamlıca camisi

Boyama ve kaplama işlemlerinin bitmesinin ardından kule vinçler sökülüyor. Caminin avlusunun mermerle kaplanma işlerinin ve dış taş kaplama işleminin yüzde 80’nin tamamlandığı belirtildi.

Bittiğinde 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Çamlıca Camisi’nin bir başka özelliği ile de ön plana çıkıyor. Çamlıca Camisi son günlerde sık sık konuşulan büyük İstanbul depreminin gerçekleşmesi durumunda 100 bin insanı sivil savunma anlamında barındıracak kapasitede olduğu belirtildi.

 

camlica camisi çamlıca camisi

NzI4NTI0MD-camlica-camisi-insaatinda-sona-yaklasiliyor

NDU3NDI0NT-camlica-camisi-insaatinda-sona-yaklasiliyor

ODY5MTQ0Mz-camlica-camisi-insaatinda-sona-yaklasiliyor

 

Hürriyet