İstanbulluları bekleyen 5 dev proje!

İstanbulluları bekleyen 5 dev proje!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün faaliyete geçmesi sonrasında İstanbul’u bekleyen birçok proje bulunuyor. İşte İstanbulluları bekleyen 5 dev proje..

Dünyanın gözü bu projelerde

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün faaliyete geçmesi sonrasında İstanbul’u bekleyen birçok proje bulunuyor. İşte dev projeler

1-) AVRASYA TÜNELİ

Kazlıçeşme-Göztepe hattında gerçekleştirilen Avrasya Tüneli Projesi, 20 Aralık’ta faaliyete geçecek.

Karayolu tüp geçişini sağlayacak proje 14,6 kilometrelik güzergahı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altından geçiyor.

2-) 3. HAVALİMANI

3. havalimanı, 76 milyon 500 bin metrekarelik dev inşaat alanını kapsayacak ve tamamlandığında yıllık 200 milyonun üzerinde yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak.

Havalimanının ilk fazının 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanıyor

3) 3. HAVALİMANINA HIZLI TREN

3. havalimanına ulaşım için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden hızlı tren geçecek.

Projenin bir ayağı, Avrupa Yakası’nda E-5 aksında Incirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden ve Çamlık Kavşağı’na bağlanan 2×2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

4-) 3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

Projede etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi yapıldı. Süreç devam ediyor.

5-) KANAL İSTANBUL

Projede henüz güzergah belirleme çalışmaları sürüyor.

Kadıköy -Kartal metrosuna raylı sistemle bağlanacak. Projenin 2018’in ilk çeyreğinde bitmesi bekleniyor.

Akşam