Gaziantep’in renkli stadyumu son virajda!

Gaziantep’in renkli stadyumu son virajda!

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gaziantep’te inşaatı süren stadyumun yüzde 92’si tamamlandı ve taraftarlarla buluşmak için gün sayıyor.

Yapımı büyük oranda tamamlanan ve farklı açılardan bakıldığında kırmızı ve siyah renklere bürünen Gaziantep’teki stadyumun, Spor Toto Süper Lig’in 2. haftasında Gaziantepspor ile Trabzonspor arasında oynanacak maçta kapılarını taraftarlara açması bekleniyor.
Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de temsilcileri bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli spor kenti Gaziantep’e yeni ve modern bir tesis kazandırmak için 3,5 yıl önce harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı, mutlu sona yaklaştı. Merkez Şehitkamil ilçesi Beylerbeyi Mahallesi’nde yapımı süren ve 33 bin kişilik olması beklenirken kapasitesi 35 bin 500’e çıkarılan stadyum inşaatının yüzde 92’si tamamlandı.
Yaklaşık bir ay önce çimleri serilen, koltukları ise büyük oranda monte edilen stadyumdaki peyzaj, yol ve küçük işlerin tamamlanması için ekipler, hummalı şekilde çalışıyor. İnşaatı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından yürütülen stadyumun taraftarlarla buluşması için de gün sayılıyor. Stadyum tamamlandığında bin 117 araçlık otoparkı, locaları ve diğer özellikleriyle Gaziantep, UEFA standartlarında tesise kavuşacak.
2. hafta kapılarını açacak

Gaziantepli sporseverlerin, Spor Toto Süper Lig’in 2. haftasında Gaziantepspor ile Trabzonspor arasında oynanacak maçta stadyumla buluşması hedefleniyor.
Bu konuda tüm hazırlıklarını yapan bakanlık yetkilileri, iş programında herhangi bir sarkma olmadığını, tüm aşamaların eksiksiz şekilde bu sezonki ilk Süper Lig maçında stadı futbolseverlerin hizmetine açmayı arzuluyor. Yapılan testlerde yaklaşık bir ay önce serilen çimde herhangi bir sorun tespit edilmediği ve söz konusu maçta oynanabilir şeklinde rapor sunulduğu belirtildi.

120 milyon liraya mal oldu

120 milyon liraya mal olan stadyum, dış cephesiyle de dikkati çekiyor. Dış cephesi değişik bir malzemeyle donatılan stadyuma farklı açılardan bakıldığında, Gaziantepspor’un renkleri olan kırmızı veya siyah görülüyor. Bu özelliği sayesinde Gaziantepli taraftarların “renkli stat” adını verdiği stadyumda son teknoloji de kullanılıyor.
Gölgede kalan çimlerin güneş ihtiyacının karşılanması için UV cihazları alınıyor. Bakanlık, çimlerin sağlıklı olarak kalabilmesi için 3 milyon liralık ekstra bütçe ayırdı.
Bakanlık yetkilileri, bölgenin mevsim şartları nedeniyle yeni statta sıcağa daha dayanıklı özel bir çim kullanıldığını bildirdi.