Emlakçılar: Faiz indirimi yeterli değil

Emlakçılar bankaların konut kredilerindeki faiz oranının düşürülmesini yeterli bulmadı. Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, faizlerin düşmesiyle fırsatçılığın artabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, bankaların konut kredilerindeki faiz oranın yüzde 1’den yüzde 0.90 düzeyine kadar çekmesini yeterli bulmadıklarını vurgularken, TOKİ’nin kendi konutlarına uyguladığı yüzde 0.70 seviyelerine kadar inmesi gerektiğini söyledi.

Birçok bankanın konuk kredisi faiz oranlarına yüzde 1 düzeyinden yüzde 0.90 sevilerine kadar çekmesiyle konut satışlarının canlanması beklenirken, Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, faiz oranlarındaki düşünün yeterli olmadığını savundu. Konut faiz oranlarının daha aşağı seviyeye kadar çekilmesinden yana olduklarını dile getiren Akyüz, şöyle dedi:

“Şu an yapılan düşüş, cansız olan konut piyasasına hareketlilik getirir. Ancak, daha çok hareketlilik istiyor ve her vatandaşımızın bir ev sahibi olmasını düşünüyorsak faiz oranlarının yüzde 0.90 sevilerinden daha aşağı seviyeye inmesinden yanayız. Örneğin TOKİ kendi konutları için vatandaşlara yüzde 0.70- 0.75 seviyelerinde faiz oranları uyguluyor. Bu da vatandaşın daha kolay ödemesini sağlıyor. Bankaların da faiz oranlarını yüzde 0.70 veya yüzde 0.75 seviyelerine kadar çekmemesine bir sebep göremiyorum. Faiz oranların bu seviyelere kadar çekilmesi için devletimiz bankalara biraz daha baskı yapabilir.”

“Faiz oranları düşürülüp masrafları artmasın”

Bankaların konuk kredisi faiz oranlarını indirmesiyle birlikte piyasanın önümüzdeki günlerde canlanmaya başlayacağını dile getiren Akyüz, “Şu an durgun olan piyasa önümüzdeki haftalar içerisinde hareketlenir. Şunu unutmayalım ki; emlak piyasası her sektörün lokomotifi konumundadır. Eğer emlak piyasası canlanırsa, diğer sektörlere de canlılık gelir. Bankalar konut faiz oranlarını düşürmüş olabilir. Ancak, önemli noktalarından biri, faiz oranları düşürülüp, masraflar arttırılırsa bunun bir anlamı kalmaz. Bu konuya da hassasiyetle yaklaşılması lazım. Masrafların da düşürülmesi gerekir” diye konuştu.

“Faizlerin düşmesiyle fırsatçılık artabilir”

Banka faiz oranlarının düşmesini bazı müteahhitlerin fırsata dönüştürebileceğine de dikkat çeken Akyüz, şöyle devam etti:

“Manisa gibi diğer illerde konut fiyatlarının aynı olacağını sanıyorum. Piyasada hareketlilik olmayınca konut fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladı. Ancak ne kadar düşse de yine de alım olmadı. Şimdi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte vatandaşa alım gücü geldi. Fakat dikkat edelim ki faiz oranlarının düşmesini bazı müteahhitler fırsata çevirebilir ve konut fiyatlarını bir anda yükseltebilir. Böyle fırsatçılığa izin vermeyelim. Müteahhitlerimizin veya inşaat firmalarının da fedakarlık yapmasını talep ediyoruz.”

“İmar sorunu çözülmeli”

Manisa’da şu an imar sıkıntısı nedeniyle yeni konutların yapılamadığına da dikkati çeken Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yeni konutların yapılması için 30 yıllık imar sorunun çözümlenmesi gerek. Hem konut kredisi faiz oranlarının düşmesi hem de Manisa’da imarın yapılması vatandaşa ballı-kaymak gibi bir şey olur. Artık imar sıkıntısı konusunda bir çözüme varılmalı.”