Müjde! O yol 15 dakikaya düşecek!

Müjde! O yol 15 dakikaya düşecek!

Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden trafiğe açılıyor

Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nin yeniden hizmete açılmasıyla trafik nedeni ile 1.5 saati bulan Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy hattı sahil yolculuğu 15 dakikaya düşecek.

Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğindeki 40 yıllık soruna büyük oranda bir çözüm geliyor. Üsküdar Belediyesi, 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı tutulan Beylerbeyi Sarayı Tüneli’ni yeniden ulaşıma açıyor.

Tünelin yeniden hizmete açılmasıyla birlikte trafik nedeni ile 1.5 saati bulan Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy yolu sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşmesi düşünülüyor. 2.90 metre yüksekliğindeki tünelin ulaşıma yeniden açılması sırasında yapılan çalışmalarda orijinal doku korundu. Beylerbeyi Sarayı’ndaki Set Bahçeleri’nin altından geçen tünelin, 1970’li yıllardan önceki işlevi yeniden canlandırılıyor. Tünel, 1970’li yıllara kadar kıyı yolunun işlevini sürdürmesini sağlarken, aynı zamanda yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı’ndaki set bahçelerin bağlantısını da kurmaktaydı. 1970’li yıllarda ulaşıma kapatılan tünel, bu tarihten sonra müze ve sergi salonu olarak kullanılmıştı.

Sultan II. Mahmud tarafından 1829–1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, 1970’li yıllara kadar Üsküdar’ı Beylerbeyi semtine bağlayan bir karayolu olarak kullanılmıştı.