İngiltere’de temmuzda inşaat sektörü daraldı

İngiltere’de temmuzda inşaat sektörü daraldı

İngiltere’de temmuz ayında inşaat sektörü satın alım yöneticileri endeksi (PMI) 45,9 seviyesine geriledi.

Markit/CIPS verilerine göre İngiltere’de temmuz ayında inşaat PMI verisi bir önceki ayda kaydedilen 46 seviyesinden 45,9 seviyesine geriledi. Temmuz ayı inşaat PMI verisi beklentisi 44 seviyesindeydi.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan Markit Ekonomisti Tim Moore, “Temmuz ayı inşaat verilerinin tamamı referandumdan sonra toplandı. Veriler 2016 yılının ikini çeyreğinden itibaren yaşanan ivme kaybını doğruluyor. Özellikle ofis inşaatlarında sert bir düşüş söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Dün açıklanan temmuz ayı imalat sanayi PMI verisi 49,1 seviyesinde olan beklentinin de altında kalarak 48,2 seviyesinde kaydedilmişti. Referandumun yapıldığı haziran ayında imalat sanayi PMI verisi 52,4 seviyesindeydi.

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays, değerlendirme notunda, “İmalat PMI verileri, İngiltere ekonomisinin resesyona gireceği öngörümüzü yansıtıyor. Ekonominin 2016’nın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,4, son çeyreğinde ise yüzde 0,3 daralmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İngiltere ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde bir büyüme oranı yakalamıştı. Son veriler ise referandum sonrasında yavaşlamaya, hatta daralmaya işaret ediyor.

BoE’nin, 4 Ağustos Perşembe günü ekonomik büyüme projeksiyonlarını da sert bir şekilde aşağı çekmesi bekleniyor. BoE, mayıs ayındaki enflasyon raporunda, İngiliz ekonomisinin bu yıl yüzde 2,3 büyüme kaydedebileceğini açıklamıştı.