Görenleri Hayran Bırakacak 16 yapı!

Görenleri Hayran Bırakacak 16 yapı!

Görenlerin nefesini kesen 16 yapı, birçok ünlü mimarın oylarıyla seçildi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan bu mimari yapılar görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte o 16 yapı…

1) Yasak Şehir, Cennet Tapınağı – Pekin 

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cennet Tapınağı, Ortaçağ’dan kalma dini yapılar bütünü. Taoizm için inşa edildi ve Ming ve Qing hanedanı imparatorları tarafından dini ritüeller için kullanıldı.

2) Şelale Evi

ABD’nin en ünlü konutlarından biri olan Şelale Evi’nin mimarı Frank Lloyd Wright. Organik mimarinin başarılı örneklerinden biri olan ev, bir şelalenin üzerinde yer alıyor.

3) Notre Dame du Haut, Ronchamp – Fransa 

Mimar Jonathan R. Brown, Notre Dame du Haut için “Yenilikçi, geleceğe bakan bu bina, aynı zamanda yapıldığı yeri ve geçmişi kucaklıyor” ifadelerini kullandı.

4) Barnes Foundation Müzesi, Pensilvanya 

Amerikalı ünlü mimar Lee Calisti, müze için “Çok fazla tanıtımı dönüyordu fakat binayı ilk gördüğümde hayran kaldığımı itiraf etmem gerek” diye konuştu.

5) Sainte-Geneviève Kütüphanesi, Paris – Fransa 

Sihirli bir mücevher kutusunu andıran yapı en iyi, demir konstrüktif yapısı ile tanınır. Okuma salonu beşik tonozlu ince demir sütunlarla, dantelli demir kemerler tarafından desteklenmektedir. Etrafı camla çevrili mekan bu şekliyle çok ışıklı ve çekici bir hal alıyor.

6) Işık Kilisesi, Osaka – Japonya 

Işık Kilisesi, Ibaraki Kasugaoka Kilisesi’nin ana şapeli. 1989 yılında Osaka’da inşa edildi. Bu bina ünlü Japon mimar Tadao Ando’nun en ünlü yapılarından biri.

7) Empire State, New York 

Bina, Manhattan, 5. Cadde’de 33. ve 34. sokakları arasında yer alır. Dünya Ticaret Merkezi binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya’nın en yüksek binasıydı.

8) Hubertus Evi, Amsterdam – Hollanda 

Çelik, cam ve demir kombinasyonundan oluşan modern proje, aynı zamanda geleneksel mimarı örneği komşularına da saygılı.

9) Florida Politeknik Üniversitesi – Yenilik, Bilim, ve Teknoloji Binası, Lakeland 

Florida Politeknik Üniversitesinin konstrüksiyon çalışmalarında bulunan mimar Marica McKeel, yapı için “Bu binanın sadece tasarımını değil aynı zamanda Lakeland’ın gerçek bir parçası olmasını seviyorum” yorumunu yaptı.

10) Kimbell Sanat Müzesi, Fort Worth – Teksas 

1974’te tamamlanan yapı, müzelerin gün ışığından nasıl faydalanması gerektiğini tekrardan tanımlayan modern bir şaheser.

11) Brezilya Ulusal Kongresi, Brasilia 

Şehirdeki birçok hükümet binasında olduğu gibi bu yapı da Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı. Yapıda üç ana fonksiyon yer alıyor. Kubbenin olduğu bölgede Federal Senato’nun toplandığı salon yer alırken, ters kubbede ise Millet Meclisi’nin toplandığı salon bulunuyor. İkiz kulelerde ise meclis üyeleri ve bürokratların ofisleri var.Niemeyer’in şehirdeki diğer tasarımlarında olduğu gibi bu yapı da Modernizm tarzında inşa edildi.

12) São Paulo Sanat Müzesi – Brezilya 

1968’de tasarlanan bina, beton ve camdan yapıldı. Ana gövde iki kiriş tarafından taşınıyor.

13) Partenon, Atina – Yunanistan 

Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilineni ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolü.

14) Batı Anglia Üniversitesi Girişimcilik Binası, Norwich – İngiltere

Harika bir mimarlığın ve sürdürülebilir bir tasarımın birleşimi niteliğindeki bu bina üniversite kampüsünde yer alıyor.

15) Sheats Goldstein Malikanesi, Los Angeles – Kaliforniya 

Çoğu kişi tarafından, Hollywood’un ünlü yapımı ‘Big Lebowski’ filminde geçen ev olarak da bilinen bu malikane, nutkunuzu tutturacak türden.

16) TWA Uçuş Merkezi, New York 

Bakıldığı her açıdan farklı bir hayranlık uyandıran bu yapı, 50 yıl önce açılmış olmasına rağmen hala gelecekten gelmiş gibi hissettiriyor.

Hürriyet