6 Yeni Metro Hattı Ağustos’ta Start Alıyor!

6 Yeni Metro Hattı Ağustos’ta Start Alıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6 yeni metro hattının ihalesini Ağustos ayında gerçekleştirecek.

“Her yerde metro, her yere metro” hedefi ile İstanbul’un her yerine metroyu getirmeyi hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayında 6 yeni metro hattını ihaleye çıkarıyor. Bu hatlardan 3 tanesi Avrupa yakasında, diğerleri ise Anadolu yakasında hayata geçirilecek. İşte ihalesi yapılacak o 6 hat.

1) Başakşehir Kayaşehir Metro Hattı

İBB ilk olarak Başakşehir Kayaşehir metro hattını ihaleye çıkaracak Ağustos ayında. 4 Ağustos’ta ihalesi yapılacak olan Başakşehir Kayaşehir meto hattı 6 kilometre uzunluğunda ve 4 duraktan meydana geliyor.

900 günde tamamlanması hedeflenen Başakşehir Kayaşehir metro hattı durakları; Onurkent, Sağlıkkent, Toplu Konutlar ve Kayaşehir Merkez.

2) Çekmeköy Sancaktepe Sultanbeyli Metro Hattı

Üsküdar Çekmeköy metro hattının devamı niteliğinde olan Çekmeköy Sancaktepe Sultanbeyli metro hattının ihalesi 5 Ağustos’ta gerçekleşecek. 10,9 kilometre uzunluğundaki metro hattı 8 istasyondan meydana geliyor.

Çekmeköy Sancaktepe Sultanbeyli metro hattı ihalesi ile birlikte Sarıgazi (Hastane)-Taşdelen-Yenidoğan metrosunun da ihalesi yapılacak. Seyrantepe’de yapılan bağlantıya benzeyen Sarıgazi (Hastane)-Taşdelen-Yenidoğan metrosu ise 6 duraktan oluşuyor.

3) Kaynarca Pendik Tuzla Metro Hattı

Kaynarca Pendik Tuzla metro hattı ihalesini 8 Ağustos’ta İBB Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Bin 20 günde tamamlanması hedeflenen hat 12 kilometre uzunluğa sahip.

2019 yılında hizmete açılması planlanan Kaynarca Pendik Tuzla metro hattı 8 istasyondan oluşuyor. Pendik Tuzla metro durakları; Kaynarca, Kaynarca Merkez, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Aydıntepe, Tuzla Belediyesi, Pendik.

4) Kirazlı Halkalı Metro Hattı

9,7 kilometre uzunluğa sahip olan Kirazlı Halkalı metro hattı 9 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. Bin 80 günde tamamlanması hedeflenen Kirazlı Halkalı metrosu 9 istasyondan meydana geliyor.

Kirazlı Halkalı metro durakları; Halkalı, Yarımburgaz, Toplu Konut, Hastane, Merkez, Fatih, Mimar Sinan, Malazgirt, Barbaros.

5) Ümraniye Ataşehir Göztepe Metro Hattı

10 Ağustos’ta ihalesi gerçekleştirilecek olan Ümraniye Ataşehir Göztepe metro hattı 13 kilometre uzunluğunda toplam 11 duraktan meydana geliyor.

Anadolu yakasının önemli hatlarından olan Ümraniye Ataşehir Göztepe metro hattının bin 80 günde tamamlanması hedefleniyor. Ümraniye Ataşehir Göztepe metrosu, marmaray, Kadıköy Kartal metro hattı, Üsküdar Çekmeköy metro hattı ve Kadıköy Sultanbeyli metro hattı ile entegre olacak.

6) Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt Metro Hattı

Kabataş’tan Esenyurt’a kadar uzanacak olan metronun Mahmutbey Bahşehir Esenyurt metro hattı 11 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. Daha önce Kabataş Mahmutbey arasındaki çalışmalara başlanan hat tamamlandığında Kabataş’tan Esenyurt’a kesintisiz ulaşılabilecek.

Bin 80 günde tamamlanması hedeflenen Mahmutbey Bahşehir Esenyurt metro hattı 18,5 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan meydana geliyor.